Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Andrzej Wajda w Suwałkach

Andrzej Wajda wrócił do rodzinnego miasta. Jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina rozpoczął dwudniową wizytę w Suwałkach. Jego przyjazd związany jest z 90. urodzinami, które w tym roku obchodził artysta. Wajda wizytę rozpoczął od wystawy plenerowej „Andrzej Wajda w plakacie” przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Reżyser odsłonił również pamiątkową tablicę przy sali widowiskowo-teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury, która odtąd będzie nosiła jego imię – Dla nas to ogromny zaszczyt i powód do dumy – mówi Bożena Kamińska, dyrektor ośrodka.

Wyjątkowe wydarzenie uświetnił też fragment widowiska „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”. Przypomnijmy, że w ramach obchodów Jubileuszu artysty w Suwałkach odbyło się już wiele wydarzeń, a najbliższe dni są ich zwieńczeniem.  Był między innymi plener rzeźbiarski, organizowany przez profesora Andrzeja Strumiłło, pokaz filmów dokumentalnych Andrzeja Wajdy, czy poświęcona mu wystawa filatelistyczna.

Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz „Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywca Oscara za całokształt twórczości, Honorowy Obywatel Suwałk. Słowem żywa legenda polskiej kultury. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, skąd wyjechał mając 8 lat. Dziś Suwałk niemal nie poznał. – Wasze miasto zmieniło się diametralnie – mówił.

  
Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Andrzej Wajda wspominał też najmłodsze lata spędzone w mieście – wśród wojska, tradycji i dyscypliny.

W piątek z Andrzejem Wajdą będzie można spotkać się w okolicach stadionu piłkarskiego „Wigier Suwałki”. O godzinie 11 artysta otworzy międzynarodowy plener rzeźbiarski, a później odbierze honorową „Włócznię Jaćwingów” wraz z pamiątkową księgą z życzeniami.  Wcześniej reżyser będzie też gościem Radia 5. Początek audycji o godzinie 10.15.

2016-06-16 20:37:37