Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety 19 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Daniel Bobrowski
Marcin Banachowski

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Podwójne obchody

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Podwójne obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę odbyły się w niedzielę (17.09)  w Suwałkach. O tej samej porze uroczystości odbywały się w ścisłym centrum i pod Pomnikiem  Żołnierzy Września przy ulicy Wojska Polskiego. W Parku Konstytucji 3 Maja było między innymi wojsko i służby mundurowe. Po mszy świętej w miejscowej konkatedrze i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego głos pod Dąbkiem Wolności zabrał poseł Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W swoim wystąpieniu przypomniał wydarzenia sprzed 78. lat, kiedy na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Polski i przystąpiła do zajmowania jej terenów. Tym samym ZSRR złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Agresja radziecka przyśpieszyła klęskę militarną Polski w walce z niemieckim najeźdźcą.Nie zabrakło odniesień do współczesności. Poseł mówił o ciągłej  potrzebie umacniania niepodległości kraju. Zwrócił uwagę na rosyjskie manewry wojskowe za wschodnią granicą i konflikt na wschodzie Ukrainy.  

Pytał, czy osoby, które tworzyły  PRL w obliczu próby umiałyby się dziś zachować tak jak trzeba. – Myślę, że to co powiedziałem spowoduje, że nie będzie pytań, dlaczego jesteśmy dziś tu, a nie gdzie indziej – wyjaśniał Jarosław Zieliński.

W tym samym czasie pod Pomnikiem Żołnierzy Września były władze miasta, kombatanci, poczty sztandarowe szkół i instytucji. Po mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła głos zabrał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Również przypomniał wydarzenia z 17 września 1939 roku i ich następstwa. Armia Czerwona wzięła wówczas do niewoli 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów, którzy trafili do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Kilka miesięcy później zostali rozstrzelani i pochowani w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Polacy byli masowo deportowani w głąb ZSRR. Według różnych źródeł wywiezionych zostało od 550 tysięcy do 1,5 miliona osób.

Również w wystąpieniu prezydenta nie zabrakło odniesień do współczesności i rosyjskich manewrów wojskowych. Włodarz mówił o potrzebie podnoszenia gotowości bojowej i pielęgnowania pokoju.

Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 17 września 2017

   
Tagi:

28 Komentarzy

  1. oBywatel gorszego sortu Odpowiedz

   Bo to park jest. Zawsze jest tam dużo ludzi. Msza o 11.00 też przyciąga ludzi. Pod pomnik września nie po drodze. A to tam właśnie powinno się wszystko odbywać jak było do tej pory. I tłumy też tam były jeśli już nikt tego nie pamięta.

 1. IPO Odpowiedz

  Jaki nauczyciel taki minister. Jaka partia taka impreza. Jaka przemowa tacy słuchacze. Jacy żołnierze tacy obrońcy. Jacy policjanci tacy milicjanci.

 2. Witek Odpowiedz

  Żenująca akcja… Ale jak widać Renkiewicz i Zieliński są siebie warci… Zielińskiemu sie wydaje, że jest władcą Suwałk a ich gospodarz też nie ustąpi. Tylko współczuć tym służbom mundurowym, Zieliński ich ciąga wszędzie gdzie się tylko ruszy. A podobno służby mają wpisaną w swoich ustawach apolityczność 🙂

 3. kolo Odpowiedz

  i to jest właśnie Polska podzielona nawet w takim dniu. Chory kraj chorzy ludzie z nienawiści podobno katole. Jak to obserwuję to mnie krew zalewa i coraz częściej żałuję że w stanie wojennym nie wyjechałem za granicę bo miałem taką okazję

 4. suwalczak Odpowiedz

  Dziwie się argumentom typu „tylko współczuć tym służbom mundurowym, Zieliński ich ciąga wszędzie gdzie się tylko ruszy”, bo przecież prezydentowi Czesławowi Renkiewiczowi podlegają miejskie spółki i jest on organem prowadzącym dla suwalskich szkół i też ciąga poczty sztandarowe, nauczycieli i pracowników spółek po wszystkich organizowanych przez siebie rocznicach i obchodach. Delegacje z tych podmiotów składają kwiaty i tworzą zgromadzenie tych uroczystości. Nic w tym dziwnego. Różnica jest w tym, że w Parku Konstytucji 3 Maja było też dużo Suwalczan nie w mundurze, czego o uroczystości pod Pomnikiem Września powiedzieć trudno. Szkoda, że zabrakło po raz kolejny obiektywnego przekazu mediów. Jedna i druga sytuacja była bardzo podobna: też była Msza Święta, ta sama godzina tylko miejsce inne. Ja byłem w Parku Konstytucji 3 Maja i w uroczystości uczestniczyły praktycznie tylko osoby, które były w Kościele. Spacerowicze spontanicznie dołączający do uroczystości byli jednostkowi. Było godnie i uroczyście.

  1. Też Suwalczak Odpowiedz

   Rzeczywiście nie ma co się dziwić, że mundurowi kroczą za Zielińskim jak cień. Mundurowi doskonale wiedzą dlaczego się tak dzieje i dlaczego są zawsze z Zielińskim, zwłaszcza ci z Podlasia 🙂 Przykre jest tylko to, że Zieliński w imię swoich politycznych poglądów nie szanuje gospodarza Suwałk i nie potrafi się z nim dogadać odnośnie tak ważnych obchodów jak 17 września….

 5. Stasiek Wielanek Odpowiedz

  Te delegacje ze spółek miejskich też wiedzą po co są z Renkiewiczem i jego obozem, i to od wielu lat. Szacunek powinien być obustronny, a takiego ze strony „gospodarza Suwałk” nigdy nie było. Różnica nie polega tu na tym, co się opisuje, czyli na podwójnych obchodach, ale na kwestiach światopoglądowych. Jeśli „gospodarz Suwałk” otwarcie opowiedział się za konkretną opcją i ją promuje to sam sobie odciął możliwość dialogu, mimo że publicznie udaje gotowość do niego. Tak naprawdę nigdy prezydent Renkiewicz nie był nigdy w 100% przekonany do dialogu i współpracy, co pokazuje m. in. wczorajsza uroczystość.

  1. Też Suwalczak Odpowiedz

   Wiec wszystko jasne. Nie chodzi o upamiętnienie poległych i zamordowanych przez Sowietów bohaterów tylko o polityczne poglądy. I tu się zaczyna szopka bo Renkiewicz popierający pewnie PO jest nie do zniesienia dla Zielińskiego – barona PiS na Podlasiu 🙂 Żenujące jeśli nawet historyczne momenty nie łączą tych pesudopatriotów….

   1. Meler Odpowiedz

    Dokładnie. Mieszanie bieżącej polityki do obchodów 17-go września to plucie w twarz Sybirakom. Odnosi sie to zarówno do polityków jak i internetowych szczekaczy.

 6. franek Odpowiedz

  Zieliński od zawsze był „mistrzem” w dzieleniu. Jeszcze za czasów ś.p. Prezydenta Józefa Gajewskiego , słynne obchody pod „Dąbkiem Wolności” też odbywały się na dwie tury. Może ktoś to jeszcze pamięta?

 7. .. Odpowiedz

  Pamiętam doskonale, pamiętam też jak dzień przed wyborami (w których był konkurentem dla Gajewskiego), wyprodukował 4 stronicową gazetkę w której opluł Gajewskiego, a o sobie nie napisał nic. Lata w których zarządzał Gajewski – były bardzo dobrymi latami dla miasta, ale przez cały ten okres miał niestety jednego zaciętego wroga . Panie ministrze tak pan pluje na PRL, że wręcz byliśmy pod zaborami ZSRR. Kiedy pan zdobył swoje wykształcenie? Nie za czasu tego podłego PRL, gdyby nie ten PRL to część ludzi nie miałaby szansę na wykształcenie. Kolejne pytanie, co to znaczy „zachować się właściwie”? Czy w razie konfliktu zbrojnego sp…lić za granicę i wydawać polecenia z zagranicy, w jakiej kolejności mają ginąć zwykli ludzie i dzieci – broniąc narodu? (bo rząd oczywiście będzie w bezpiecznej odległości). To jest zachowanie właściwe?

 8. JMGJ Odpowiedz

  Żaden z polityków nie wspomniał o utraconych ziemiach Rzeczpospolitej Polski na wschodzie. Nikt.Ani w parku ani przed pomnikiem. Każdy się trzęsie co będzie teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.