Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany 18 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Daniel Bobrowski
Daniel Bobrowski

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Upamiętnili przedwojennych Żydów

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Kamień upamiętniający suwalskich Żydów uroczyście odsłoniły dziś władze miasta i przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. Obelisk stanął na rogu ulic Noniewicza i Waryńskiego, w pobliżu miejsca, gdzie kiedyś stała Wielka Synagoga. W latach okupacji niemieckiej była wykorzystywana jako magazyn, a w roku 1956, decyzją władz miasta, rozebrana. – Ustawienie pamiątkowego kamienia ma pokazać, że Suwałki nie zapomniały o swoich przedwojennych mieszkańcach – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent miasta.

Obecność społeczności żydowskiej w Suwałkach ma prawie 200-letnią historię. Według różnych źródeł Żydzi stanowili od początku około jednej trzeciej ogółu mieszkańców. Na początku okupacji niemieckiej, po deportacji, społeczność praktycznie przestała istnieć. – Zostało kilkanaście rodzin, a z czasem tylko jedna – moja – opowiada Józef Adelson, jeden z ostatnich suwalskich Żydów.

Inicjatorem upamiętnienia przedwojennych żydowskich mieszkańców Suwałk był Adam Aptowicz z Tel Awiwu – pełniący funkcję Koordynatora Ochrony Pamięci w Towarzystwie Przyjaźni Izrael-Polska. Zmarł w lipcu ubiegłego roku w Izraelu, ale jego śmierć nie zakończyła podjętych działań. W całej Polsce takich obelisków powstało ponad 30, z czego jesteśmy bardzo dumni – mówi Lucy Lisowska, przedstawicielka Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. – Dla nas to niezwykle ważny dzień – dodaje.

Na pamiątkowej tablicy, która znajduje się na kamieniu można przeczytać napis: „Pamięci około 5 500 przedwojennych żydowskich mieszkańców Suwałk zamordowanych w czasie II wojny światowej w wyniku eksterminacyjnej polityki okupanta niemieckiego. W tym miejscu znajdowała się synagoga zdewastowana przez Niemców”. Dodatkowo naniesione są tłumaczenia tekstu w językach hebrajskim i angielskim. Kamień Pamięci kosztował 12,5 tysiąca złotych. 3 tysiące przekazał suwalski Ratusz, a pozostałe środki ofiarowali darczyńcy.

Autor: HD     Data: 22 stycznia 2016

   
Tagi:

7 Komentarzy

  1. kazik Odpowiedz

   Nie, od młyna, browar założyli Czesi Kuncowie. No i pan Adelson chyba jednak nie jest ostatnim polskim żydem, którego przodkowie żyli w Suwałkach przed wojną.

 1. M. Odpowiedz

  Chwalebne jest to że na tablice złożyły się wszystkie wyznania z Suwałk. Wspaniały symbol tolerancji i koegzystencji. Polecam refleksje zanim się wzniesie nacjonalistyczne larum.

 2. buz Odpowiedz

  Za czyje pieniadze postawili ten pomnik , żydzi plują na Polaków oskarżają o nazizm oskarżają o obozy śmierci . Wstyd i hańba tak dać się zeszmacac zydoskim hienom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.