Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

100. rocznica Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego

15.08.2020

Ełk

Z udziałem wojskowej kompanii honorowej odbyła się w Ełku oficjalna część uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego. Nie mogło zabraknąć apelu poległych i salwy honorowej.

Starcie z bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku zakończyło się zwycięstwem wojska odrodzonej Polski. Określana mianem Cudu nad Wisłą potyczka obecnie uważana jest za 18-tą najważniejszą bitwę w historii świata.

– Manewr znad Wieprza wykonany przez wojska polskie zaskoczył przeciwników – mówi Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku. Choć, jak zaznacza, na to wydarzenie trzeba spojrzeć w szerokim kontekście, bowiem wojna polsko-bolszewicka trwała prawie 2 lata.

Nieprzypadkowo w Ełku uroczystości rocznicowe odbywają się przed obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego. To tu przedstawiciele Sejmu i Senatu, władz samorządowych, służb mundurowych czy placówek oświatowych oddają hołd poległym i składają symboliczne kwiaty.

– Bardzo cieszę się, że mimo pandemii koronawirusa znaleźliśmy czas i możliwość, by spotkać się w tym symbolicznym miejscu, by oddać cześć i hołd oraz szacunek wszystkim tym, którzy 100 lat temu ochronili naszą Ojczyznę przed zalewem bolszewizmu – mówił podczas uroczystości Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

– Wydarzenia sprzed 100 lat obrazuje wystawa, którą zobaczyć można w Muzeum Historycznym w Ełku – mówi dyrektor placówki Rafał Żytyniec.

Wystawę oglądać będzie można do września.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe