Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

100. Rocznica Wyzwolenia Suwałk

08.08.2019

Suwałki

Obchody setnej rocznicy wyzwolenia miasta odbędą się w Suwałkach. Wszystko rozpocznie się w piątek – 23 sierpnia. Będzie otwarcie wystaw, projekcja filmu oraz odsłonięcie orłów, posadowionych na słupach zabytkowej bramy wjazdowej do dawnych koszar przy ulicy Pułaskiego. O szczegółach mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W sobotę (24.08.19) uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji suwalczan. Po niej oficjalne uroczystości i wręczenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej. Odsłonięty zostanie mural u zbiegu ulic Kościuszki i 24 Sierpnia. Na zakończenie drugiego dnia obchodów – koncerty i widowisko historyczne.

Trzeci dzień obchodów – w niedzielę, 25 sierpnia – rozpocznie się sztafetą Niepodległości Suwałki – Sejny, oraz sadzeniem dębów. O 14.30 rozpocznie się piknik rodzinny nad Zalewem Arkadia, a o 18.00 potańcówka.

Przypomnijmy, że Suwalszczyzna najpóźniej znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. Suwałki odzyskały niepodległość dopiero 24 sierpnia 1919 roku. Tego dnia do miasta wkroczyły oddziały 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Niewiele ponad dwa tygodnie później – 12 i 13 września 1919 roku mieszkańcy miasta witali Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Marszałek wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: ,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

Autor: IW
Źródło: UM Suwałki