Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Mazurska choinka rozświetla Watykan

08.12.2017

To historyczne wydarzenie. Tak mówili zebrani na Placu Świętego Piotra przedstawiciele województwa warmińsko- mazurskiego i diecezji ełckiej. W czasie tych świąt to choinka z Mazur, a dokładnie z miejscowości Żytkiejmy pod Gołdapią stoi w samym sercu Watykanu, na Placu Świętego Piotra.
Drzewko z Polski pojawiło się w Rzymie po 20 latach. Poprzednią choinkę ufundowali papieżowi w 1997 roku górale. W tym roku mazurzy.
– Nasz dar dla papieża stanowi podziękowanie za jubileusz 25-lecia istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce oraz wotum wdzięczności za 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie oraz setną rocznicę objawień w Fatimie. – mówił biskup ełcki Jerzy Mazur.

To również dar za 25 lat Diecezji ełckiej – dodaje ks Dariusz Kruczyński – dyrektor Caritas.

Zanim choinka rozświetliła Plac Św Piotra delegacja fundatorów drzewka spotkała się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji.
Wśród delegatów był prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Fundatorem drzewka były Lasy Państwowe. To wielkie wydarzenie dla wszystkich leśników – mówi Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak

To również wspaniała promocja województwa i całego naszego regionu mówi Artur Chojecki – wojewoda Warmińsko Mazurski.

To wydarzenie, które rozsławi region i cały kraj – podkreślał Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Polska choinka na Placu Świętego Piotra będzie stała przez całe święta.