Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2016

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się dziś we wszystkich miastach regionu.

SUWAŁKI

W Suwałkach uroczystości rozpoczęła msza przed konkatedrą św. Aleksandra. Po nabożeństwie na zebranych, których nie odstraszył nawet ulewny deszcz, czekały okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który przybliżył historię uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, ustawy regulującej ustrój państwa.

Jarosław Zieliński, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej zwracali natomiast uwagę na niezwykle potrzebne dziś wyrazy patriotyzmu Polaków. – Ten rok jest wyjątkowy, bo obchodzimy 1050-lecie Chrztu Polski. To początki naszej tożsamości- mówili.

Kilkadziesiąt delegacji, jak co roku, złożyło też kwiaty pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Oprócz przedstawicieli Sejmu, lokalnych samorządów i służb mundurowych, nie zabrakło kombatantów, harcerzy oraz uczniów suwalskich szkół.

fot. Radio 5

EŁK

W Ełku uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze św Wojciecha. Po liturgii uczestnicy obchodów przeszli do Parku Solidarności, gdzie odbyły się główne uroczystości. Zebranych przywitał zastępca prezydenta Ełku, Artur Urbański.

– Konstytucja 3 maja była wyrazem wielkiej troski Polaków o nasz kraj – zaznaczał w swoim przemówieniu Urbański.

W uroczystościach wzięli udział między innymi: żołnierze, kombatanci, harcerze, przedstawiciele miejskich instytucji, parlamentarzyści oraz duchowni. Po apelu pamięci oraz salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę.

– 3 maja to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, dlatego uroczyste świętowania rocznicy jest naszym obowiązkiem – mówili ełczanie biorący udział w obchodach.

Oficjalne obchody zakończyły się odtańczeniem przez zebranych poloneza. Było to przygotowanie do próby bicia rekordu par tańczących poloneza, która odbędzie się w Ełku 26 czerwca.

Na tym nie koniec trzeciomajowych uroczystości w Ełku. Do wieczora na skwerze przy ul. Pułaskiego będzie odbywał się piknik. W programie m.in. koncerty, spektakl teatralny oraz gry i zabawy dla dzieci. O godz. 18 rozpocznie się Potańcówka pod Gwiazdami.

fot. Radio 5

AUGUSTÓW

W Augustowie uroczystości były dwudniowe. Poniedziałkowe obchody odbyły się z udziałem żołnierzy suwalskiego 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Suwałk i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli. Było bardzo podniośle i uroczyście. Mundurowi przemaszerowali sprzed Urzędu Miasta na Rynek Zygmunta Augusta w asyście orkiestry. Tu mieszkańcy złożyły kwiaty, a orkiestra i członkowie zespołu Bystry zaprezentowali program artystyczny.

Dzisiejsze obchody także zaczęło spotkanie na Rynku Zygmunta Augusta. Były wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów przez przedstawicieli kombatantów, samorządowców i uczniów. Oficjalne uroczystości zwieńczyła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej NSJ.

fot. Zbigniew Bartoszewicz – augustow24.pl

SEJNY

W Sejnach obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w miejscowej Bazylice. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Powstania Sejneńskiego. Była również część artystyczna w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach.

fot. Monika Karpowicz – Przegląd Sejneński

GIŻYCKO

W Giżycku obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ograniczyły się do corocznej mszy za Ojczyznę w Sanktuarium Św. Brunona. W nabożeństwie, celebrowanym przez ks. proboszcza Zdzisława Mazura, wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, wojsko, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych, reprezentacje szkół, harcerze i mieszkańcy Giżycka. Tradycyjnie złożono także kwiaty pod Murem Pamięci przy Sanktuarium.

fot. Radio 5

GOŁDAP

Gołdapskie uroczystości również rozpoczęły się mszą świętą. Później tradycyjnie przeniosły się pod Pomnik Niepodległości, gdzie odegrano hymn państwowy. Nie zabrakło przemówień, apelu pamięci, salwy honorowej i składania kwiatów. Był też koncert, który przygotowali dla mieszkańców uczniowie miejscowej Szkoły Muzycznej.

fot. Jacek Rakowski – goldap.info

OLECKO

W Olecku w ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem misyjnym, pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności. Wcześniej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.

fot. Józef Kunicki