Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira 21 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


226. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Foto: Radio 5, J. Kunicki

Region

SUWAŁKI

Tak jak w całym kraju w Suwałkach odbyły się w środę (03.05) uroczystości  z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była msza święta  i okolicznościowe wystąpienia w Parku Konstytucji 3 Maja w centrum miasta. Przybyli przedstawiciele władz, poczty sztandarowe szkół, Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej, delegacje instytucji i mieszkańcy. Głos zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent miasta, Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej, Jadwiga Mariola Szczypiń, Podlaski Kurator Oświaty. List w imieniu Jarosława Zielińskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości odczytał Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  Prelegenci przywoływali wydarzenia sprzed 226 lat, mówili o patriotyzmie i Polsce.

Zarówno prezydent jak i posłanka zwrócili uwagę, że w obchodach nie uczestniczą przedstawiciele państwowych służb mundurowych.

W odpowiedzi Leszek Dec powiedział, że jest przekonany, że służby państwowe są  tam gdzie poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński, czyli w Łomży, bo od prezydenta tego miasta dostał zaproszenie.

Po złożeniu kwiatów pod Dąbkiem Wolności zebrani udali się wysłuchać przygotowanych koncertów i występów artystycznych. Przypomnijmy, że uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja była  pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, ustawą zasadniczą. Ustanowiona w  celu naprawy państwa i likwidowała wady ówczesnego, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego. Wprowadzała monarchię dziedziczną,  ograniczała szlacheckie przywileje, jak nadużywane liberum veto,  łagodziła nadużycia pańszczyzny.

EŁK

Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowali w środę (03.05) ełczanie. Dokładnie 226 lat temu Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową, która regulowała podstawy ustroju Polski. Konstytucja 3 Maja była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim po Stanach Zjednoczonych na świecie.

Ełckie uroczystości rozpoczęła msza święta w katedrze św. Wojciecha. Po niej, poczty sztandarowe, delegacje władz samorządowych i mieszkańcy przemaszerowali w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej do Parku Solidarności.

Pod pomnikiem „Za wolną i niezawisłą Polskę” kilkanaście delegacji złożyło kwiaty. Przemówienie wygłosił Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku

Oficjalne uroczystości w Parku Solidarności zakończył taniec poloneza w wykonaniu Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk. To nie koniec świętowania 226. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Ełku. Na promenadzie trwa piknik rodzinny, któremu towarzyszą gry i zabawy dla najmłodszych, występ Miejskiej Orkiestry Dętej, stoiska plastyczne czy dmuchańce i trampoliny. Na zakończenie zaplanowano potańcówkę pod gwiazdami.

 

 GIŻYCKO

Mszą w intencji Ojczyzny uczczono w Giżycku 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W nabożeństwie w sanktuarium Św. Brunona wzięli udział przedstawiciele władz miasta, wojska, organizacji kombatanckich i szkół oraz mieszkańcy Giżycka.

Najważniejsze fakty dotyczące pierwszej w Europie Konstytucji przypomniał burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Do poszanowania wartości patriotycznych w swoim kazaniu odniósł się ksiądz Rafał Małota.

Po mszy złożono kwiaty i wieńce pod Murem Pamięci Narodowej.

 

AUGUSTÓW
W Augustowie obchody rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i występ Orkiestry Dętej OSP Lipowiec działającej przy Augustowskich Placówkach Kultury. O 10.00 odbyły się uroczystości pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolna i sprawiedliwą Ojczyznę”. Były wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów przez przedstawicieli kombatantów, samorządowców i uczniów. W Bazylice Mniejszej NSJ została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

SEJNY
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Sejnach rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w miejscowej Bazylice. Następnie zebrani przeszli pod Pomnik Powstania Sejneńskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Część artystyczną z okazji rocznicy zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Sejnach.

OLECKO
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Olecku rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. NMP KP. Po mszy oficjalne delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci: pod Krzyżem misyjnym, pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności.

 

 

GOŁDAP
Gołdapskie uroczystości również rozpoczęły się mszą świętą. Później tradycyjnie przeniosły się pod Pomnik Niepodległości, gdzie odegrano hymn państwowy. Nie zabrakło przemówień, apelu pamięci, salwy honorowej i składania kwiatów.

Autor: ate,bz     Źródło: Radio 5Data: 3 maja 2017

   
Tagi:

51 Komentarzy

 1. kobii Odpowiedz

  Panie Prezydencie Rynkiewicz dlaczego nie bylo wojska i policji na obchodach konstytucji 3 Maja.??????????

  1. wiejska świetlicowa Odpowiedz

   Bo nie było głównego ministra Jarosława wraz z małżonką i dlatego tyle ludków się zebrało. a wojsko musi teraz pilnować pomniki wielkiego prezydenta więc nie ma czasu na ,,głupoty,,
   AMEN

  2. jotes Odpowiedz

   Pan poseł zabronił, ktokolwiek w mundurze zjawiłby się w Suwałkach na obchodach następnego dnia żegnałby się ze służbą. Ale że w Łomży konfetti nie było.

 2. rek Odpowiedz

  Do kobii – a wojsko i policja pod prezydenta Suwałk podlegają, że go pytasz. W relacji jest napisane „służby państwowe są tam gdzie poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński, czyli w Łomży”.
  Do Zes – na uroczystościach 3 mają w przeciwieństwie np. do 11 listopada nie ma apelu poległych.

 3. Zes Odpowiedz

  Pamietacie 3 maja, 30 lat temu pod Debem Wolnosci? To byly akcje z kwiatami i zniczami pod okiem MO i esbekow lazacych po parku ….patriotyczne kazania ksiedza Zawadzkiego lub Hamerszmita . To byly czasy. Wszyscy bylismy jednoscia, nie bylo podzialow, wojenek partyjnych byl tylko jeden sort Patioci!

 4. stary druh Odpowiedz

  szkoda, że radio nie wspomniało, że harcerze z Suwałk wystawili bardzo ładną kompanie honorową, która godnie zastąpiła mundurowe służby. Pozdrawiam ZHP i ZHR tak dużo angażujecie się w mieście. szkoda tylko, że was nie doceniają.

 5. obywatel Odpowiedz

  Obchody 3 Maja, 11 Listopada wyborcy rozliczą nieobecnych przy najbliższych wyborach , to Wy (Posłowie ,Senatorowie (córki swoich Ojców),Radni Ziemi Suwalskiej macie obowiązek w takich chwilach być tu, gdzie młodzież,kombatanci są, to wy powinniście dawać przykład.

 6. Oskar Odpowiedz

  Skoro Prezydent jest tylko jedynym organizatorem tych obchodów to ma odpowiedź od wojska i innych służb mundurowych.

   1. wiejska świetlicowa Odpowiedz

    Co roku to było tak -Zieliński ze swoimi poddanymi sobie robił spęd
    Prezydent sobie i tak w kółko wkoło tego biednego dęba, gdzie jest LOP

 7. Ewa Odpowiedz

  do rek a kto zaczął wojenkę . Po co jechał włodarz do Białegostoku i protestował za łamanie demokracji i konstytucji. Pytam się gdzie jest łamana w Suwałkach. A Pan Przełomiec nawet zmienił sesję z 26.04 na 25.04 . Jeszcze chciałabym żeby Pan Jurgiel wstrzymał pomoc w budowie areny sportowej. To może by ktoś zrozumiał swoje błędy.

  1. rek Odpowiedz

   Policja, Straż, Wojsko są państwowe a nie PiS i przy okazji świąt państwowych nie mogą być elementem rozgrywek politycznych. Jeśli jesteś suwalczanką i życzysz miastu, żeby nie dostało dofinansowania to gratuluję postawy. Były lemingi są pelikany.

  2. UNU Odpowiedz

   Panie włodarz Suwałk proszę nie opuszczać nigdy naszego grodu jedynie może Pan pojechać na miesięcznice smoleńskie albo na odsłonięcie pomnika pierwszego pilota RP

   1. UNU Odpowiedz

    TO było do Ewa
    UNU 3 maja 2017 at 19:35 Odpowiedz

    Panie włodarz Suwałk proszę nie opuszczać nigdy naszego grodu jedynie może Pan pojechać na miesięcznice smoleńskie albo na odsłonięcie pomnika pierwszego pilota RP

 8. gonzo Odpowiedz

  Przełomiec co ma fuche w ZBMie prowadzonym przez Renkiewicz rządzi…w końcu nie każdemu tworzy się stanowisko…..postkomunista z religijnym wykształceniem..

 9. skonsternowany Odpowiedz

  Zastanawiam się kto tak nieudolnie robi zdjęcia w Suwałkach – zero kunsztu. Ani na jednym zdjęciu w całej okazałości nie załapał się szpaler harcerski ZHP i ZHR – tak liczny tego dnia. Reszta zdjęć krzywa, ucięta, poruszona lub prześwietlona – miazga

 10. hela Odpowiedz

  PISIORY RZĄDZĄ. KACZYŃSKI JEST NACZELNIKIEM PAŃSTWA, A ZIELIŃSKI JEST NACZELNIKIEM WOJ. PODLASKIEGO. TO CO POWIEDZĄ JEST ŚWIĘTE. ZIELIŃSKI ZROBIŁ NAKAZ OBECNOŚCI NA UROCZYSTOŚCIACH W ŁOMŻY I JAK WIDAĆ NIKT ZE SŁUŻB MUNDUROWYCH SIĘ NIE WYCHYLIŁ.

 11. Igor Odpowiedz

  hela a co Ci przeszkadza ,że nie było wojska i innych służb mundurowych? Co obchody się nie odbyły czy co po co tyle narzekań .

  1. patriota lokalny ale i globalny Odpowiedz

   @ Igor 4 maja 2017 at 10:37
   Przeszkadza, i to bardzo. Tradycją od 27 lat jest, że Święto Narodowe Trzeciego Maja zawsze obchodzone było przy asyście wojskowych kompanii honorowych, pocztów flagowych i sztandarowych. Jest to tradycja, której Polacy hołdują od 27 lat bez względu na opcję polityczną która aktualnie siedziała u żłobu, a którą to tradycję ośmielił się zdeptać szeregowy poseł w randze vicka w MSWiA.

 12. unu Odpowiedz

  Trzeba było odczytać apel smoleński to i były by wszystkie służby mundurowe -tylko co mają wspólnego z tym świętem ,,polegli na polu chwały czytaj/pod brzozą/Brawo dla organizatorów że nie poddali się naciskom jednej słusznej organizacji

  1. patriota lokalny ale i globalny Odpowiedz

   @ unu 4 maja 2017 at 11:04
   Litości … W to wielkie święto nie odczytuje się żadnych apeli poległych.

    1. patriota lokalny ale i globalny Odpowiedz

     Może pierwej Ty przestań szerzyć herezje na forum. Przeczytaj bzdet, który raczyłeś popełnić w swoim poście z 4 maja 2017 at 11:04 jako „unu” lecz pisany z małych liter.

 13. xyr Odpowiedz

  Ja pierdziele co za lament jak PO PSL Nowoczesna nie idą na obchody w Warszawie centralne to jakoś nikt nie lamentuje . A tu biedni wojska nie ma Policji tez ojej co za bieda. Chyba pojadę na skargę do Urzędu Marszałkowskiego nie Panie Prezydencie?

  1. patriota lokalny ale i globalny Odpowiedz

   A co nas obchodzą jakieś PO, PeeSeLe i jakaś Nowoczesna. Co nas w ogóle obchodzi Warszawka. Ty się człowieku zastanów co PiSzesz.

 14. uıuɐıʌopns Odpowiedz

  @ UnU, 4 maja 2017 at 19:00
  @ unu 4 maja 2017 at 11:04
  @ xyr 4 maja 2017 at 14:14
  @ Igor 4 maja 2017 at 10:37
  @ UNU 3 maja 2017 at 19:35
  @ Oskar 3 maja 2017 at 18:46
  @ Zes 3 maja 2017 at 13:44

  Z takich jak wy nie trzeba drwić, z takich jak wy nie trzeba kpić. Takich jak wy po prostu wystarczy cytować.

  1. Wiejska świetlicowa Odpowiedz

   Do-,, patriota lokalny ale i globalny,, no i co ty na to

   3 5 maja 2017 at 07:53 Odpowiedz

   Chciałem tylko dodać że w Łomży był apel poległych. Kpina

   patriota lokalny ale i globalny 4 maja 2017 at 14:10 Odpowiedz

   @ unu 4 maja 2017 at 11:04
   Litości … W to wielkie święto nie odczytuje się żadnych apeli poległych.

   1. patriota lokalny ale i globalny Odpowiedz

    No i co tym cytatem mego postu chcesz udowodnić ?? Bo jedyne co możesz udowodnić to totalną indolencję niejakiego unu, UnU, bądź UNU oraz swoją niewedzę na temat Ceremoniału Wojskowego w myśl którego przy okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja odczytywany jest „APEL PAMIĘCI z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja”, który ma taką oto formę:

    MIESZKAŃCY ……………….……………………………………………………….……………….. !
    (podać nazwę miejscowości lub regionu)
    ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO! RODACY!
    Stajemy dziś do apelu …………..……………….……………………., aby w rocznicę
    (podać miejsce odczytania apelu)
    uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja złożyć hołd jej twórcom oraz wszystkim, którzy do końca bronili jej ideałów.
    Wołam najwierniejszych synów Narodu Polskiego, reformatorów Rzeczypospolitej, którzy upadającą Ojczyznę przywracali do dawnej potęgi i chwały.

    STAŃCIE DO APELU!
    CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

    Wzywam twórców Konstytucji Trzeciego Maja: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego oraz Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja.
    Przywołuję posłów Sejmu Wielkiego, którzy w dniu 3 maja 1791 roku uchwalili pierwszą w Europie konstytucję.
    Wołam wszystkich rodaków, którzy wówczas podjęli trud ratowania Ojczyzny.

    STAŃCIE DO APELU!
    CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

    Wzywam żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego i generała Tadeusza Kościuszki, którzy w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 roku stanęli w obronie Konstytucji Trzeciego Maja. STAŃCIE DO APELU!

    CHWAŁA BOHATEROM!

    Przywołuję wszystkich, którzy na przestrzeni dziejów stawali w obronie wartości zawartych w Konstytucji Trzeciego Maja i wcielali w życie jej przesłanie.

    STAŃCIE DO APELU!
    CHWAŁA BOHATEROM!

    Do Was zwracam się potomni! Niech twórcy Konstytucji Trzeciego Maja na zawsze pozostaną w naszej pamięci, a majowe wartości – wolność i demokracja, zapadną w nasze serca.

    CHWAŁA BOHATEROM!
    CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

    P.S.
    Nie jest to Apel Poległych, jak napisałem w swym poście, który raczyłaś(eś) zacytować Wiejska świetlicowo. Może jeszcze coś ci narysować różową kredką ?? 🙂

 15. uıuɐıʌopns Odpowiedz

  @Zes 4 maja 2017 at 22:50
  @J23 4 maja 2017 at 21:03

  Tak to właśnie wygląda, jak brakuje rzeczowych argumentów do polemiki. Serdecznie współczuję waszym bliskim obcowania z takimi żałosnymi, aspołecznymi indywiduami.

    1. Wiejska świetlicowa Odpowiedz

     jakoś nie widać twoich wypocin więc nie zabieraj głosu
     dalsza dyskusja z tobą nie ma sensu ,zresztą jesteś chorągiewka wiatr zawiał to zmieniasz nicka za srebrnika to i rodzinę sprzedaż
     Amen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.