Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

25 lat Przedszkola nr 5

28.11.2015

25-lecie świętowało dziś Przedszkole numer 5 w Suwałkach. Z tej okazji w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbyła się uroczysta gala. Była prezentacja placówki, okolicznościowe przemówienia, kwiaty, podziękowania i życzenia, słowem wszystko, co towarzyszy takim jubileuszom. Początki przedszkola sięgają 1 września 1990 roku. Wtedy nosiło numer 19, a pierwszym dyrektorem została Maria Lauryn. Pięć lat później stery przejęła Danuta Borawska, która kieruje jednostką do dziś.

W dziesiąte urodziny Rada Miejska zmieniła nazwę i numer placówki na Przedszkole nr 5 z Oddziałem Integracyjnym w Suwałkach. Przez wszystkie lata przedszkole było inicjatorem nowatorskich działań. Wprowadzało nowe zajęcia i metody. To w Przedszkolu numer 5 organizowano pierwsze pikniki rodzinne, zajęcia kulinarne, zatrudniono pierwszego logopedę i psychologa. Piątka jako pierwsze przedszkole brała udział w Wigraszku i Muszelkach Wigier. Placówka nawiązała międzynarodową współpracę z przedszkolem z Grande-Synthe i przedszkolem z Mariampola oraz wprowadziła alternatywną metodę nauki pisania i pierwszą innowację programową w regionie. Drogowskazem pracy przedszkola zawsze było inspirowanie działań wychowanków i ich rodziców oraz zaprzyjaźnionych nauczycieli z innych placówek oświatowych. Za pracę i zaangażowanie dziękował dziś kadrze Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Wśród licznie zaproszonych gości można było spotkać absolwentów przedszkola. Jednym z nich jest Krzysztof Dawid Kowalewski, który wspominał jak 20 lat temu uczył się w placówce wiązać buty.