Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

5 lat więzienia za kopiowanie kart bankomatowych

23.10.2020

Suwałki

Na 5 lat więzienia za nielegalne kopiowanie kart bankomatowych i wypłacanie pieniędzy skazał 37-letniego Łotysza suwalski sąd.

Proceder miał miejsce w sześć lat temu na terenie Augustowa, Ostródy, a także Łotwy i Indonezji. Sprawcy zamontowali na bankomatach w Augustowie i w Ostródzie urządzenie sczytujące zapis paska magnetycznego oryginalnej karty bankomatowej oraz miniaturową kamerę rejestrującą wprowadzany kod PIN. W ten sposób uzyskiwali dostęp do sekwencji kodów PIN i danych identyfikujących poszczególne karty. Następnie pozyskane w ten sposób dane przesyłali za pomocą komunikatora internetowego do kolejnej osoby, która na podstawie pozyskanych danych wytwarzała duplikaty kart bankomatowych, których dane wcześniej sczytano.

Później, przy użyciu duplikatów, z bankomatów w Indonezji wypłacono 30 tysięcy złotych na szkodę 19 osób i 9 banków.

Pierwszy z uczestników tego procederu, również obywatel Łotwy, został skazany już w 2015 roku. Natomiast osoba, której dotyczy obecny wyrok ukrywała się przed wymiarem sprawiedliwości i konieczne było poszukiwanie jej listem gończym połączonym z tymczasowym aresztowaniem.

Informację o wyroku i opis procederu podała Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.

Autor: AP