Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

5G w Suwałkach

08.01.2021

Suwałki

O uruchomieniu nadajników standardu 5G w Suwałkach poinformowała sieć PLUS. Zgodnie z przedstawioną mapą zasięgiem obejmują one ścisłe centrum miasta na południe od Dwernickiego i południe Suwałk wokół ulicy Staniszewskiego.

Przypomnijmy, że temat uruchomienia sieci standardu 5G jeszcze kilka miesięcy temu budził w Suwałkach spore emocje. Do ratusza wpłynęła petycja od osób obawiających się wpływu sieci na zdrowie mieszkańców. Rada Miejska nie posiadając informacji na ten temat postanowiła zaczerpnąć wiedzy i poprosiła ministerstwo cyfryzacji o pomoc. Eksperci podczas kilkugodzinnego spotkania zapewniali, że wokół technologii narosło wiele mitów i kłamstw. Jak wyjaśniali, nie ma konsensusu naukowego na temat szkodliwości fal elektromagnetycznych stosowanych w telefonii. Wiele wniosło wystąpienie Witolda Tomaszewskiego z Instytutu Łączności, który wyjaśniał, że technologia 5G na linii nadajnik – odbiornik niczym nie różni się od obecnych standardów. Tłumaczył, że różnica opiera się na rdzeniach komputerowych odpowiedzialnych za upakowanie informacji.

Po spotkaniu głosy sprzeciwu ucichły i jak na razie nie słychać o protestach. Suwałki to kolejne miejsce na mapie Suwalszczyzny objęte zasięgiem tego standardu sieci. Nadajniki 5G, innego operatora, funkcjonują już na Augustowszczyźnie swoim zasięgiem obejmując teren od Janówki po Białobrzegi i od Bargłowa po Przewięź.

Autor: AP

Źródło: źródło: https://www.plus.pl/mapa-zasiegu