Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

707 głosów w gminie Sejny, 5 w Baniach Mazurskich

08.01.2021

Suwałki

Wiadomo, w których gminach staną maszty w ramach programu „Pod biało-czerwoną”. Chodzi o rządową kampanię, która zakłada sfinansowanie zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce.

Z okazji setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Cyfryzacji ogłosiły akcję „Pod Biało-Czerwoną”. Postanowiono, że gminy, w których mieszkańcy zbiorą odpowiednią liczbę podpisów online, otrzymają dotację na zakup masztów i flag oraz ich instalację. Na Suwalszczyźnie takich masztów nie będzie jedynie w gminach Raczki i Augustów oraz w samym Augustowie. W mieście wymagana liczba głosów wynosiła 500, a głos oddało niespełna 300 internautów. W gminach progiem było sto głosów. Za sfinansowaniem masztu w Raczkach oddano 47 głosów, w gminie Augustów 21.

Najaktywniejsi byli mieszkańcy gminy Sejny, gdzie oddano 707 % wymaganych głosów. To dało gminie 2 miejsce w województwie i czterdzieste w Polsce. Pierwsza w kraju i województwie podlaskim była gmina Stawiski. Wysoki wynik był w Bakałarzewie – prawie 300 % wymaganych głosów. Frekwencją wyróżnia się też Puńsk i Bargłów Kościelny – prawie 200 %. Instalację masztu w Suwałkach poparło prawie 700 głosujących, co stanowi około 140 % wymaganych głosów, w mieście Sejny było to 108 %.

Mniejszym zainteresowaniem akcja cieszyła się na zachodnich rubieżach województwa warmińsko-mazurskiego. W gminie Banie Mazurskie głos oddało 5 osób, w Gołdapi 144, co stanowi 28 % wymaganej liczby, jeszcze mniej w Olecku 104 głosy czyli 20 %. Masztu nie będzie również w gminach Wieliczki i Świętajno.

Autor: AP