Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji 22 kwietnia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


72. rocznica Obławy Augustowskiej

Foto: radio5.com.pl

Giby

W nowej scenerii odbyły się w niedzielę (16.07) rocznicowe obchody Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku w podsejneńskich Gibach.Zamiast pod krzyżem, zebrani modlili się przy ponad 300 krzyżach, które ustawiono niedawno z inicjatywy księdza Stanisława Wysockiego ze Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Była msza święta i oficjalne wystąpienia przybyłych gości. Byli przedstawiciele władz i służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy i krewni ofiar Obławy Augustowskiej.

Wydarzenie sprzed 72 lat zwanej też  Małym Katyniem było największą zbrodnią popełnioną na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej.  W lipcu 1945 roku na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach  oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymały kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano.  Jak mówi Jarosław Schabieński, historyk z Suwałk, Sowieci zamordowali tych, w których widzieli potencjalnych przywódców  oporu.

Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku, o które pytają krewni zamordowanych. Jarosław Zieliński, poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji mówi, że rząd podejmuje działania zmierzające do ustalenia miejsca pochówku. Nie kryje, że to trudne, bo ze strony Rosji jest niechęć do współpracy w tej sprawie.

 Dla uczczenia ofiar Obławy w 1987 roku w Gibach powstał pomnik projektu profesora Andrzeja Strumiłły – potężny drewniany krzyż otoczony niewielkimi głazami. Od kilkunastu dni stoją przy nim około dwumetrowej wysokości krzyże.


Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 16 lipca 2017

   
Tagi:
Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.