Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

73. rocznica bitwy pod Gajrowskimi

11.02.2019

Wydminy

Mszą świętą w Kościele Chrystusa Zbawiciela w Wydminach rozpoczną się obchody 73. rocznicy bitwy pod Gajrowskimi. W tym roku uroczystości potrwają trzy dni. Organizatorzy, czyli gmina Wydminy i gmina Świętajno, przygotowali między innymi rekonstrukcje historyczne, spektakl. Oficjalne uroczystości odbędą się przy Panteonie Żołnierzy Wyklętych w Orłowie.
Obchody zakończy koncert patriotyczny Zespołu Ludowego „Świętowiacy” i poczęstunek.
Bitwa pod Gajrowskimi – było to największe starcie żołnierzy wyklętych na Mazurach z siłami NKWD, UB i Ludowego Wojska Polskiego. Wydarzenia poprzedziło zajęcie przez żołnierzy 3 Brygady Wileńskiej NZW posterunku policji w Wydminach. Jednak wolność długo nie trwała, bo żołnierze musieli się szybko z Wydmin wycofać – mówi Radosław Król, wójt gminy Wydminy.

Do starcia doszło pod miejscowością Gajrowskie.

W roku 2013, aby upamiętnić wydarzenia z 1946 roku, w Orłowie powstał Panteon Żołnierzy Wyklętych. To tam wieczny spoczynek znalazło dziewięciu poległych w bitwie pod Gajrowskimi.
Jednak ziemia Wydmin i Świętajna cały czas kryje tajemnice. Pięć lat trwały, uwieńczone sukcesem, poszukiwania kolejnego żołnierza, uczestnika bitwy.

Teraz dołączy on prawdopodobnie do swoich kolegów w Panteonie. Pogrzeb w maju.
A już 16 lutego oficjalne obchody rocznicy wyzwolenia Wydmin i bitwy pod Gajrowskimi. Uroczystości rozpoczną się o 10.30 mszą świętą w Wydminach, a zakończą koncertem i poczęstunkiem w szkole w Świętajnie.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wk