Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

74. rocznica Obławy Augustowskiej

21.07.2019

Giby

74. rocznicę Obławy Augustowskiej obchodzili w niedzielę (21.07) mieszkańcy regionu. Uroczystości, upamiętniające największą zbrodnię w dziejach powojennej Polski, rozpoczęły się w samo południe mszą świętą. Następnie przedstawiciele władz i służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy i krewni ofiar Obławy Augustowskiej przemaszerowali pod Krzyż upamiętniający zbrodnie Sowietów. Był apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów na górze krzyży i przemówienia. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał jego doradca, prof. Andrzej Waśko.

Głos zabrał również Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Poseł podkreślał w swoim przemówieniu wagę pamięci o ofiarach tej zbrodni.

– Pamięć o ofiarach Obławy Augustowskiej jest ważna nie tylko dla tego regionu, ale całego kraju – mówił do zebranych Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Obława Augustowska to akcja Sowietów przeciwko polskiej partyzantce niepodległościowej, którą 72 lata temu, na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach przeprowadziły oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W efekcie zatrzymano kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Wiadomo, że co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Autor: mz