Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

766. rocznica koronacji Mendoga

04.07.2019

Sejny

766. rocznicę koronacji Mendoga, króla Litwy będą w sobotnie (06.07) popołudnie w Sejnach świętować miejscowi Litwini. Z tej okazji Fundacja „Dom Litewski” organizuje minijarmark litewskiego rzemiosła i koncert zespołów artystycznych. Początek o godzinie 15:00 w Domu Litewskim w Sejnach. Finał o 20:00, kiedy to, przy pomniku biskupa Antoniego Baranowskiego, zebrani odśpiewają hymn państwowy Republiki Litewskiej.

Mendog był pierwszym i, jedynym, koronowanym królem Litwy. Chociaż nie zachowały się na to dokumenty, wielu litewskich historyków twierdzi, że do koronacji doszło i odbyła się ona 6 lipca 1253 albo 29 czerwca. Dyskusyjne jest też jej miejsce. Historycy biorą pod uwagę Wilno, Nowogródek lub Onikszty. Król zginął w wyniku zamachu. Litewscy możni, po jego śmierci, nie dopuścili do nowej koronacji, zerwali relacje z Rzymem i powrócili do kultów pogańskich, a kraj stracił status królestwa.

Kolejnego króla Litwini wybrali dopiero w 1918 roku, kiedy kraj proklamował niepodległość. Jednak wybrany Wilhelm Karol Urach nawet nie przybył na Litwę i nigdy władzy nie objął.

Autor: AP