Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

80. rocznica śmierci ks. R. Jałbrzykowskiego

23.01.2020

Suwałki

80. rocznicę śmierci księdza Romualda Jałbrzykowskiego upamiętnią władze Gminy Suwałki. W najbliższy poniedziałek (27.01), o godzinie 17:00, gminna delegacja złoży kwiaty i zapali znicze przy pamiątkowym pomniku w lesie koło miejscowości Krzywe, gdzie w styczniu 1940 roku Niemcy zamordowali proboszcza bakałarzewskiej parafii. Później w Ośrodku Kultury Gminy Suwałki w Krzywem odbędzie się spotkanie z Tomaszem Naruszewiczem, doktorem nauk w zakresie historii i wójtem Bakałarzewa, który przybliży zebranym losy księdza.

Ksiądz Romuald Jałbrzykowski pochodził z religijnej rodziny w powiecie łomżyńskim. W 1935 roku objął parafię w Bakałarzewie, gdzie mocno zaangażował się w dokończenie budowy nowego, murowanego kościoła. Był świetnym organizatorem, aktywnym społecznikiem i patriotą. Słynął z antyniemieckich kazań.

Punktem kulminacyjnym patriotycznej działalności była wielka, antyniemiecka manifestacja, która odbyła się w Bakałarzewie 29 czerwca 1939 roku. Po kazaniu proboszcza, jej uczestnicy udali się w kierunku przejścia granicznego z Niemcami.  Jak w swoim opracowaniu opisuje doktor Tomasz Naruszewicz, główne hasła manifestantów to: ,,Nie damy nawet guzika od munduru” czy ,,Nie damy morza, precz od Bałtyku”. Patriotyczna działalność proboszcza przesądziła o jego losie. Po wybuchu wojny, w listopadzie 1939 roku został pojmany przez Niemców, torturowany i zamordowany w nocy z 19 na 20 stycznia 1940 roku w lesie, koło podsuwalskiej miejscowości Krzywe. W chwili śmierci miał 38 lat.

Autor: AP
Źródło: Gmina Suwałki