Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

90 lat Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach

14.06.2017

90-lecie świętował dziś Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Szkoła, która na przestrzeni niemal wieku wykształciła tysiące elektroników, mechatroników, budowlańców, fachowców wielu dziedzin, stała się nieodzownym elementem miasta. Nic dziwnego, że na jej święto przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, liczne grono absolwentów, byłych pracowników i przyjaciół. Jak przystało na jubileusz była uroczysta akademia, wspomnienia, życzenia i mnóstwo wzruszeń. Pracę w szkole wspominał między innymi  Czesław Wielgat, były dyrektor placówki, który spędził w niej 45 lat z czego 27 jako dyrektor.

Teraz na czele szkoły stoi Anna Musiałowicz.

Pięknego jubileuszu gratulował placówce Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Włodarz podkreślał umiejętności i osiągnięcia absolwentów.

Niektórzy z byłych uczniów wrócili do ZST po studiach. Jednym z nich jest Hubert Stojanowski, nauczyciel języka polskiego i znany fotograf.

Początki suwalskiego ZST sięgają 1927 roku, kiedy to ówczesne władze Suwałk założyły Publiczną Szkołe Dokształcającą Zawodową. To jej kontynuatorem i spadkobiercą jest obecne ZST. Siedziba mieściła się przy ulicy 3 Maja 17, obecnej Chłodnej 2. Pierwszymi uczniami była młodzież zatrudniona w miejscowych zakładach rzemieślniczych. Szewcy stolarze, krawcy czy rzeźnicy naukę pobierali razem.  Stałym problemem była niska frekwencja. Po wybuchu wojny szkołę zamknięto, a cześć kadry poddano represjom. Wiktor Tyszka, jej dyrektor zginął w obozie koncentracyjnym. Po wojnie placówka „wróciła” pod nazwą Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej. W sumie zmieniała nazwę jedenaście razy, a siedzibę sześć. Teraz mieści się przy ulicy Sejneńskiej 33, liczy 26 oddziałów technikum, w których uczy się ponad 600 uczniów oraz 10 oddziałów zasadniczej szkoły zawodowej z ponad 200 uczniami.