Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

959 osób jednocześnie myło zęby

29.03.2019

Ełk

W Szkole Policealnej w Ełku podsumowano dziś (29.03.) kampanię „Polska mówi aaa”, promującą obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Akcję wspólnego mycia zębów przeprowadzono 21 marca w sześciu ełckich przedszkolach. Uczestniczyło w niej 959 osób. Za szczotki chwyciły przede wszystkim przedszkolaki, ale też nauczyciele i rodzice.

– Jestem przekonana, że ten wynik za rok będzie jeszcze wyższy- mówi inicjatorka akcji Agnieszka Kiluk z Przedszkola „Słoneczna Ósemka” w Ełku.

Całą akcją bicia rekordu w jak największej liczbie uczestników, myjących zęby, dowodziła lekarz dentysta Joanna Zalewska- wykładowca „Medyka” i higienistki stomatologiczne z tej szkoły.
Rekord to nie wszystko.
Wspólne gry i zabawy utrwaliły wiedzę, dotyczącą prawidłowego żywienia oraz pokonały dziecięce lęki, związane z leczeniem zębów i lekarzem dentystą.

Nie dość, że dzieci teraz do stomatologa chodzą „ze śpiewem na ustach”, to i śpiewająco odpowiadają na pytania dotyczące profilaktyki.

Prezydent Ełku – Tomasz Andrukiewicz wręczył nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastyczno-technicznym pt. „Kto, o zęby dba, ładny uśmiech ma!” Jak dodaje, w mieście niebawem ruszy program profilaktyki próchnicy.

W Polsce na próchnicę choruje ponad 80 procent sześciolatków.

Źródło: Radio 5
Autor: wm