Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety 19 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Daniel Bobrowski
Marcin Banachowski

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Andrzej Wajda nie żyje

Foto: Radio 5

Andrzej Wajda nie żyje.  Miał 90 lat.  Zmarł w niedzielę (9.10) wieczorem.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Był najsłynniejszym polskim reżyserem filmowym. Jego filmy są kanonem światowej kinematografii.  Najbardziej znane to: „Popiół i Diament”, „Kanał”, „Lotna”, „Niewinni czarodzieje”, „Wszystko na sprzedaż”, „Wesele”, „Ziemia Obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Katyń”, „Panny z wilka”, „Pana Tadeusza” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Reżyser został nagrodzony najważniejszą nagrodą filmową. W 2000 roku otrzymał Oskara za całokształt twórczości.

Jego ostatni film „Powidoki” jest polskim kandydatem do Oscara.

Andrzej Wajda był Honorowym Obywatelem Suwałk. Tytuł ten otrzymał w 2000 roku. Natomiast w czerwcu tego roku odebrał w Suwałkach honorową „Włócznię Jaćwingów”. W wyborach parlamentarnych do Senatu 4 czerwca 1989 roku zdobył mandat z okręgu wyborczego obejmującego województwo suwalskie.Autor: R5     Data: 10 października 2016

   
Tagi:

14 Komentarzy

 1. Maniek Odpowiedz

  No naprawdę mistrzunio nad mistrzem.Wszystkie wspaniałe filmy,szczególnie ten wspaniały ostatni i bardzo obiektywny film o wałęsie. Wielka strata takiego mistrza.Faktycznie .

 2. Jerzy Broc Odpowiedz

  Wybitny reżyser, który miał nam wiele mądrego do powiedzenia, ale nie do wszystkich Polaków to zawsze docierało. Niech spoczywa w spokoju.

 3. eskaes Odpowiedz

  Wielki reżyser, jak widać po zagranicznych doniesieniach jego wielkość sięgała dużo dalej niż Polska. Szkoda ale reżyser ma to że zostawia po sobie filmy i nie daje o sobie zapomnieć. Natomiast prawda jest taka że Suwałki nie stały u Niego na wysokim stopniu zainteresowania niestety. Dostawał od władz miasta kolejne tytuły i statuetki po które nawet czasem nie przyjeżdżał.

 4. obserwator Odpowiedz

  Pawełku, jeśli już nie jesteś na haju to krótko napisz o co ci chodzi z tym „obrzydliwy politycznie”. A ksiądz to żadna sensacja, to jest norma. Za 20-25 lat będzie można kupić opustoszałą parafię tak jak obecnie na zachodzie Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.