Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Azjaci nielegalnie zatrudnieni w powiecie oleckim

19.02.2020

Olecko

10 obywateli Indonezji oraz 9 Mongolii nielegalnie pracowało w zakładzie produkcyjnym w powiecie oleckim. Obcokrajowców do pracy w branży drzewnej delegowała poznańska firma. Nieprawidłowości w powierzeniu pracy wykryli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi.

Kontrolą legalności zatrudnienia objęto 19 cudzoziemców w wieku od 23 do 50 lat.

W trakcie czynności wyjaśniających funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi ustalili, że obcokrajowcy przyjechali do Polski w celach zarobkowych.
-Pracowali w przetwórstwie spożywczym na terenie województwa mazowieckiego. Jednak nie spodobały im się warunki pracy i zdecydowali, że poszukają innego zatrudnienia. Wówczas przedsiębiorca z Poznania zaproponował im pracę w powiecie oleckim. Okazało się, że nie dopełnił formalności związanych z ich zatrudnieniem. Wszyscy pracowali w zakładzie drzewnym bez umów i zezwoleń- poinformowała Mirosława Aleksandrowicz rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej.

Poznańskiemu pracodawcy grozi kara grzywny do 30 000 zł, a wobec cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu do kraju pochodzenia.

Źródło: wmosg
Autor artykułu: jwe