Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

B. Kamińska, J. Zieliński, C. Cieślukowski, ale też J. Laskowski, Z. Dziedzic, czy M.Basiewicz.

09.09.2019

Suwałki

Pełne listy kandydatów do Sejmu i Senatu z województwa podlaskiego opublikowała Państwowa Komisja Wyborcza. Wśród nazwisk, na większości z dziewięciu list wyborczych, znajdziemy reprezentantów Suwalszczyzny.

Na liście Koalicji Obywatelskiej jest Bożena Kamińska, ekonomistka i parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej, Leszek Cieślik, radca prawny i były burmistrz Augustowa, oraz Katarzyna Karaszewska, suwalska pedagog, kojarzona, między innymi, z protestów przed suwalskim sądem.

Na liście Akcji Zawiedzionych Emerytów i Rencistów znajdziemy Mirosława Basiewicza, technika – rolnika ze Słobódki, opozycjonistę czasów PRL-u, Monikę Buchowską, inżyniera rolnictwa ze wsi Radziucie, Krystynę Bobrowską, ogrodnika z Suwałk, dwoje teologów: Zygmunta Osieckiego ze Słobódki i Monikę Flis z Rutki Tartak, augustowskiego przedsiębiorcę Eugeniusza Ławrynowicza, kierowcę Ryszarda Flisa z Rutki Tartak i Jacka Puchnowskiego, kapitana żeglugi jachtowej z Augustowa.

Natomiast tylko jeden kandydat z Suwalszczyzny jest na liście Konfederacji Wolność i Niepodległość. To socjolog Zenon Dziedzic z Suwałk, przed laty radny sejmiku województwa podlaskiego.

Mieszkańcy Suwalszczyzny z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego to dwaj radni wojewódzcy: Cezary Cieślukowski z Suwałk i Bogdan Dyjuk z Augustowa, inżynier ochrony środowiska Andrzeja Koronkiewicza z Augustowa, Tadeusz Chołko, były wójt gminy Suwałki z Płociczna i  Joanna Jędzul, przedsiębiorca z Suwałk.

Dwoje kandydatów z Suwalszczyzny znajdziemy również na liście Komitetu Wyborczego Prawica. Mowa o Józefie Laskowskim, politologu z Wiżajn, byłym parlamentarzyście i byłym wójcie tej gminy oraz Małgorzacie Walendzewicz, ekonomistce z Suwałk.

Na liście Prawa i Sprawiedliwości Suwalszczyznę reprezentują Jarosław Zieliński, poseł PiS-u z Suwałk, Elżbieta Puczyłowska, nauczycielka z Augustowa i Marek Dzitkowski, rolnik z Filipowa Czwartego.

Nikogo z Suwalszczyzny nie ma natomiast na liście Skutecznych Piotra Liroya-Marca.

Reprezentację regionu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej stanowią: Elżbieta Murawko, sprzedawca z Suwałk, Renata Arasimowicz, technik rolnictwa ze Starej Dębszczyzny, Marcin Birgiel, informatyk z Suwałk, Anna Krawczyk, technik rolnictwa z Olszanki, Anna Jasionek, plastyk-dekorator z Bolci.

W Koalicji Bezpartyjnych i Samorządowców znajdziemy dwoje augustowian: sprzedawcę Sylwię Katarzynę Haraburdę i Łukasza Kapłanowa, operatora kontroli bezpieczeństwa.

O mandat Senatora z okręgu obejmującego Suwalszczyznę zabiega czterech kandydatów: Henryk Zenon Białobrzeski ze Zbójnej z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, augustowianin Andrzej Chmielewski z Samoobrony, Kornel Morawiecki z Wrocławia pod szyldem PiS-u oraz Janusz Wasilewski z Tartaku, kandydat Kukiz’15.

Autor: AP