Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Będzie luzowanie ograniczeń – ale dopiero po majówce

29.04.2020

kraj

Po majówce zdjęte zostaną kolejne ograniczenia. Rozpocznie się wówczas drugi etap luzowania restrykcji. Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej (29.04) konferencji prasowej mówił między innymi o przywróceniu funkcjonowania żłobków i przedszkoli, otwieraniu hoteli i galerii handlowych.

Żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. Rząd daje zielone światło, jednak to od organów założycielskich tych placówek będzie zależało, czy zostaną otwarte i będą w stanie zapewnić dzieciom wymaganą opiekę. Żłobki i przedszkola mają być doposażone w zapas środków dezynfekujących. Premier zapewnił, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy zostaną z dziećmi w domach, zostanie ponownie przedłużony.

Od 4 maja mają zostać otwarte hotele i galerie handlowe. Jak podkreślił premier, ta data jest celowa, bo otwarcie miejsc noclegowych przed majówką mogłoby wywołać zbyt duży ruch i być pretekstem do lekceważenia ograniczeń. Galerie handlowe będą funkcjonowały w podobnym zakresie, jak mniejsze sklepy. Na 15 metrach kwadratowych powierzchni będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Takie części galerii, jak kluby fitness, place zabaw czy strefy jedzenia pozostaną zamknięte – podobnie jak restauracje w hotelach.

Rząd chce też umożliwić dostęp do kultury. Po majówce częściowo uruchomione zostaną takie instytucje jak muzea, biblioteki czy archiwa. Także 4 maja mają zostać wznowione zabiegi rehabilitacyjne.

Sklepy budowlane mają być otwarte także w weekendy.

W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej i dystansowanie społeczne (2 metry odstępu). Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki – mówił podczas konferencji premier.

Ustalenia dotyczące kolejnych etapów zdejmowania restrykcji mają zapaść za około dwa tygodnie. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślali dzisiaj (29.04), że te decyzje zależeć będą od przyrostu zachorowań na COVID-19. Aktualnie w Polsce notuje się więcej wyzdrowień niż zachorowań.

Wczoraj (28.04) mieliśmy niewiele ponad 300 zarażeń, wykonano ponad 14 tysięcy testów. Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu – z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, żeby w tym kierunku wszystko przebiegało – mówił szef resortu zdrowia.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Autor artykułu: mp