Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Będzie remont piramidy?

13.06.2018

Rapa

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w listopadzie będzie możliwość zwiedzania wyremontowanej piramidy w Rapie w powiecie gołdapskim. Ogłoszony został drugi już przetarg na realizację inwestycji. Oferenci zgłaszać się mogą do 22 czerwca.

O katastrofalnym stanie zabytku mówiliśmy w wiadomomościach Radia 5 w lutym ubiegłego roku. Wówczas Nadleśnictwo Czerwony Dwór, na terenie którgo znajduje się piramida, środków na ratowanie tego unikatowego w skali kraju obiektu poszukiwało m.in. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety – bezskutecznie. Na szczęście okazało się, że jest możliwość, by remont piramidy sfinansować ze środków Funduszu Leśnego. A mowa o kwocie 1 mln zł.

– O ten unikat, jakim jest piramida w Rapie, warto walczyć – mówi Radiu 5 Tomasz Łaskowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerwony Dwór.

O atrakcyjności piramidy w Rapie świadczy ogromne zainteresowanie turystów. Latem ubiegłego roku, by zobaczyć ten zabytkowy obiekt, do Rapy przyjechało około 30 tys. osób. Zabytek od środka obejrzeć można również on line. Wchodząc na stronę internetową Nadleśnictwa Czerwony Dwór w zakładce „Obiekty edukacyjne” należy skorzystać z dostępnych tam linków.

Piramida w Rapie to unikatowy zabytek w skali kraju. Grobowiec dawnego rodu wschodniopruskiego von Fahrenheid został zbudowany prawdopodobnie w 1795 roku. Spoczywają tam członkowie rodziny: pięcioro dorosłych i dwoje dzieci.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe