Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Bez pomocy część dzieci nie dostanie żadnych prezentów

19.11.2020

Suwałki

– Przyda się wszystko, od słodyczy, przyborów szkolnych po środki czystości – mówił w czwartek (19.11.20) w Radiu 5 Marcin Butkiewicz, kierownik Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci ,,Przystań”. To właśnie do przystani trafiają prezenty zbierane do Mikołajkowego Autobusu Radia 5 w Suwałkach.
Placówka opiekuje się sześćdziesięciorgiem dzieci z najuboższych rodzin. W „Przystani” podopieczni mogą zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje, porozmawiać z opiekunami.  – W ten sposób działamy od 28 lat – opowiadał Marcin Butkiewicz.

Od ponad 25 lat Mikołajkowy Autobus Radia 5 oraz darczyńcy z całego miasta starają się, aby opiekunowie mieli za co zorganizować dzieciom wigilię i przygotować prezenty.
Co roku, w mikołajki ruszamy przystrojonym autobusem spod siedziby Radia 5. Odwiedzamy firmy, sklepy, instytucje, szkoły i osoby prywatne, które przygotowały prezenty dla podopiecznych „Przystani”.
W tym roku taka podróż jest niemożliwa. W czasie pandemii koronawirusa przejazd autobusu w licznym gronie dzieci z setką przystanków po drodze może rodzić zagrożenie zakażeniem. Ponadto wielu darczyńców zamknęło swoje punkty i kontaktuje się z petentami i klientami zdalnie.
Nie rezygnujemy jednak z akcji jako takiej. Chcąc ograniczyć ryzyko postanowiliśmy zaprosić darczyńców w określone miejsce. Termin to piątek 4 grudnia, godziny od 9:00 do 15:00. Miejsce: siedziba Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań” przy ulicy Ludwika Waryńskiego 39.

Przekazanie podarunków odbędzie się z zachowaniem wszelkich pandemicznych obostrzeń. Każdą wizytę zrelacjonujemy i każdego darczyńcę pokażemy na radio5.com.pl. Potrzebne jest wszystko, co sprawi dzieciom radość. Potrzeby są duże, bo jak mówił kierownik, cześć osób w czasie pandemii straciła pracę.

Marcin Butkiewicz nie krył, że bardzo liczy na darczyńców, bo bez wsparcia „Przystań” nie będzie miała środków na zorganizowanie choinkowych paczek i część dzieci nie otrzyma żadnych prezentów.

Autor: AP