Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Biegli 18 dni, pobili rekord Polski

10.10.2018

Berżniki

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” zakończył się w środę (10.10.18) w Berżnikach na Sejneńszczyźnie. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości funkcjonariusze i pracownicy straży granicznej obiegli kraj wzdłuż granicy. Sztafeta trwała nieprzerwanie 18 dni, a jej uczestnicy pokonali dystans około 3600 km. Tym samym pobili rekord Polski na najdłuższą sztafetę, jeżeli chodzi o czas i dystans. Wszystko zaczęło się i zakończyło w Berżnikach. Patronem honorowym biegu był Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, który oficjalnie powitał biegaczy. Była orkiestra, podziękowania i gratulacje.

Trasa biegu prowadziła po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również – ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące – po drogach powiatowych i krajowych. Ze względu na warunki terenowe sztafeta musiała również pokonać dystanse łodzią służbową na rzece Bug i jednostką pływającą na Zalewie Szczecińskim. Wówczas, jak mówi Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej, też biegli, ale na bieżni.

Biegnący w sztafecie nieśli pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza straży granicznej.

Autor artykułu: ap