Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Bitwa w byłym województwie suwalskim

07.07.2020

Suwałki

Szczegóły drugiej edycji „Bitwy o wozy” przedstawił we wtorek (07.07) w Suwałkach Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. Chodzi o wozy strażackie, które otrzymają gminy do 20 tysięcy mieszkańców, gdzie frekwencja wyborcza będzie największa.  Do wygrania jest 49 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Pojazdy trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją, w każdym z 49 byłych województw, według granic administracyjnych, które obowiązywały z końcem 1998 roku. O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które nie mieszkają w tych gminach. Jak mówił wojewoda, „Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną. Dzięki akcji możliwe jest też docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Wojewodzie towarzyszył Arkadiusz Buchowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach. Jak mówił, jednostki OSP w powiecie suwalskim są dobrze wyposażone, ale trafiają się też takie, spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które mają leciwe pojazdy.

Przypomnijmy, że frekwencyjną “Bitwę o wozy” w województwie podlaskim, w pierwszej turze wyborów prezydenckich, wygrała gmina Kulesze Kościelne, gdzie frekwencja przekroczyła 70%.


Autor: AP