Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Blisko 9 tys. wniosków o nowe świadczenie

04.10.2019

Warmińsko-mazurskie

Blisko 9 tysięcy wniosków o przyznanie, tak zwanego, świadczenia 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wpłynęło w ciągu miesiąca do oddziałów ZUS na Warmii i Mazurach. Z szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że uprawnionych do pobierania świadczenia w województwie jest ponad 31 tysięcy osób.

Rozpatrywanie wniosków rozpoczęło się od 1 października. Wydane zostały już pierwsze decyzje. Na Warmii i Mazurach w pierwszych dniach przyznano blisko 1,5 tys. świadczeń.

– Aby otrzymać świadczenie, należy posiadać ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i złożyć odpowiedni wniosek – ESUN- przypomina Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie.

O dodatek ubiegać się mogą również emeryci. Mowa o seniorach, którzy ukończyli 75 lat.

Kwota emerytury, renty lub świadczeń finansowanych ze środków publicznych, jakie otrzymuje osoba, wnioskująca o dodatek, nie może łącznie przekroczyć 1600 złotych. Maksymalna wysokość świadczenia będzie wynosić 500 zł netto.

Wnioski dostępne są we wszystkich placówkach ZUS-u oraz na stronie internetowej www.zus.pl. Mogą być składane osobiście lub przez pełnomocnika.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe