Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Budżet Białej Piskiej uchwalony z poprawkami radnych

14.01.2021

Biała Piska

Dopiero za trzecim podejściem udało się uchwalić budżet gminy Biała Piska na 2021 rok. Na wczorajszej (13.01), prowadzonej w sposób hybrydowy sesji nie obyło się bez gorących dyskusji. Kością niezgody okazały się inwestycje drogowe.

Grupa radnych z „Dobra wspólnego” w ostatniej chwili zdecydowała o wniesieniu do uchwały poprawek. W rezultacie na przebudowę ulicy Lipowej w Białej Piskiej zapisano w budżecie niemal dwukrotnie mniejszą kwotę, niż pierwotnie planowano. Jak przyznaje Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej, blokuje to możliwość wykonania tej inwestycji w całości. Wartość zadania uszczuplono kosztem modernizacji drogi we Włostach, na którą gmina będzie musiała zaciągnąć kredyt.

Nowo uchwalony budżet zakłada deficyt na poziomie miliona złotych. Dochody gminy w 2021 roku mają wynieść ponad 62 miliony złotych, a na wydatki samorząd chce przeznaczyć ponad 63 miliony.

– Budżet jest bardzo trudny, podobnie jak w innych samorządach. Jego zamknięcie było niezwykle trudne już na etapie przygotowania projektu – mówi Sokołowska.

Niemniej gmina nie zamierza rezygnować z inwestycji. Na niektóre z nich złożone zostały już wnioski o dofinansowanie. W tym roku samorząd Białej Piskiej przymierza się między innymi do wyremontowania zabytkowej wieży ciśnień.

Wczoraj (13.01) radni po raz pierwszy debatowali w nowej sali konferencyjnej przy ulicy Sportowej w Białej Piskiej. Miejsce jest przystosowane do prowadzenia obrad w trybie online.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp