Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira 21 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Bunt artystów

Foto: Radio 5

Ełk

„Ostatni okres w naszej kilkunastoletniej, pięknej historii uważamy za przeraźliwie smutny” — tymi słowami rozpoczyna się petycja, która trafiła do ełckiego Urzędu Miasta. Pismo adresowane jest do prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza.

W petycji, pod którą widnieje 830 podpisów, padają słowa krytyki pod adresem dyrektor Ełckiego Centrum Kultury. Chodzi o stosunek szefowej placówki Anety Werli do Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca oraz instruktorów zespołu Piotra i Magdaleny Witaszczyk. Członkowie zespołu czują się zaniedbani i niedowartościowani. Chodzi między innymi o dofinansowanie działań artystycznych i wyjazdów. Zdaniem artystów, dyrektor ECK przypisuje sobie zasługi za sukcesy zespołu. Podważany jest autorytet wychowawców. Młodzi ludzie zarzucają też dyrektor ECK odbieranie etatów i utrudnianie pracy. „Wiemy o fali zwolnień i rezygnacji doświadczonych pracowników. Wiemy o tym, że nie ma sprzyjającej atmosfery, że nie ma grafika, informatyka itd.,” – czytamy w piśmie, które trafiło do urzędu. Tancerze skarżą się również na zablokowanie przez dyrektor wyjazdu zespołu na festiwal do Egiptu. – „tancerze są do niego przygotowani, a jedna decyzja niweczy pracę dziesiątek ludzi” – czytamy w piśmie.

„Zwracamy się z prośbą o rzetelną ocenę działań osób decyzyjnych w obszarze kultury, poczynając od dyrekcji Ełckiego Centrum Kultury. Prosimy o stworzenie nam warunków do spokojnej pracy na pożytek mieszkańców miasta, regionu i Polski.” – piszą w swoim piśmie członkowie zespołu. Zwracają się również do prezydenta miasta między innymi o – „rozważenie zmiany dyrektora Ełckiego Centrum Kultury”.

Aneta Werla, dyrektor placówki, nie chciała oficjalnie komentować zarzutów poruszonych w piśmie. Nieoficjalnie powiedziała dziennikarzowi Radia 5, że treść petycji traktuje jako pomówienia i zniesławienie swojej osoby. Dlatego też podjęła kroki prawne w celu ochrony swoich dóbr osobistych.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz potwierdził fakt wpłynięcia petycji do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta. Nie chciał jednak sprawy komentować przed zapoznaniem się z pismem.

Petycja trafiła do wiadomości Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji w Olsztynie, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i mediów.

Treść petycji: tutaj

Autor: wk     Data: 7 marca 2018

   
Tagi:

19 Komentarzy

 1. max Odpowiedz

  Chcieliście dojnej zmiany PIS to macie. A z czego ma dać , jak nie ma . Dotacje i finansowanie kultury zmniejszyli. Nie starcza na 500 + i inne programy tego typu. Dojna zmiana się sama wyżywi przez nagrody i premie a kultura idzie na dno.

 2. Aaa Odpowiedz

  A moze Pani dytektor poczula sie zbyt pewnie pod plaszczykiek męza komendanta? Ktos powinien to sprawdzic. Patrzac w przeszłosc to szefowanie Eck to jakas pechowa funkcja.

 3. bezdomny Stanisław Odpowiedz

  Sprawna, zaangażowana w pracę dyrektor , trzymająca dyscyplinę finansową i nie pozwalająca na kręcenie prywatnych „lodów” na majątku którym zarządza nie w smak wielu niedorajdom życiowym przylepionym do ECK jak pijawki . Niesmaczny atak i tylko ręce opadają. Niektórzy przy okazji próbują zrobić własny interesik polityczny .
  Nie ma dojenia kasy miejskiej za żądanie , bo ładnie fikają nóżkami i się należy . Niektóre sieroty po komunie tego nie zauważyły ?
  Trzymam kciuki za Panią Dyrektor i przesyłam słowa otuchy. Niestety życie nie niesie samych przyjemności …

 4. Ełk Odpowiedz

  Bezdomny Stasiu może wiesz dużo ale więcej wiedzą pracownicy którzy pracowali po kilkanaście lat i się zwolnili zapytaj się ich zanim podejmiesz dyskusję a co do męża to prawda poczuła się bezpiecznie ale i mężuś może stracić stanowisko

 5. bezdomny Stanisław Odpowiedz

  Nie strasz bo obrzydliwe i podłe , a nie jesteś w sieci anonimowy. Szef nie jest do lubienia tylko od zarządzania i realizacji postawionych zadań. ECK to nie kółko różańcowe tylko całkiem spora instytucja działająca w ramach swojego budżetu , a nie zachcianek i życzeń. Nikt nikogo nie trzyma na siłę , ale i nikt nie płacze za odchodzącym pracownikiem , pobory zawsze były liche . Są chętni , młodzi z pomysłami. Widać dyscyplina i przejrzyste zasady niektórym przeszkadzają . Nic z tego nie będzie . Poza tym Dyrektor realizuje zadania w ramach przyznanego przez Radę Miasta budżetu , więc oczekiwania finansowe źle skierowane . Żeby dać trzeba zabrać innym . Publika głosuje nogami.
  Twoje groźby mogą być przedmiotem procesu sądowego , zastanów się zanim napiszesz oszczerstwa .

  1. Jola Odpowiedz

   „Twoje groźby mogą być przedmiotem procesu sądowego , zastanów się zanim napiszesz oszczerstwa .”

   Przecież tam nie było żadnych gróźb. Co najwyżej stwierdzenie faktu, Pani dyrektor. Proszę sobie coś na uspokojenie wziąć.

 6. ełczanin Odpowiedz

  Sportowiec roku też się udał w tym roku .Synek Pana , którego niedawno aresztowano za kierowanie grupą przestępczą zajmującą się przemytem papierosów.Wszyscy udają , że nie wiedzą , gdy obiad razem jedzą.

 7. misiek Odpowiedz

  Eck to nie jest niewysychające źródełko pieniędzy dla grupy osób (nawet entuzjastów) zajmujących się tańcem ludowym. Moim zdaniem to miasto jeszcze za dużo przeznacza na ten to coś. O jakiej promocji miasta możemy mówić przy egzotycznych wyjazdach jak do Chin czy Egiptu? Skarga jest żenując a jej autor nie rozumie, że obraca się ograniczonym budżecie naszego miasta, które ma ważniejsze potrzeby niż zagraniczne wycieczki grupy entuzjastów tańca ludowego, zatrudnienie garderobianego, kierowcy czy grafika.

 8. ... Odpowiedz

  Z tego co wiem to z ECK odeszlo wielu pracownikow, m.in. Pani Anna lub Pan Jakub…

  To smutne, bo faktycznie plakaty i grafiki tworzone przez Pania K.H. pozostawiaja wiele do zyczenia… A i strona internetowa ECK gorzej funkcjonuje. Zniknelo m.in.kalendarium w formie kalendarza na dole strony i nie jest ono takie przejrzyste jako lista…

  Wiadomo, że elccy muzycy (czyt: pracownicy Eck) bronia tutaj Pani Dyrektor, bo boja sie o „swoje tylki”.

  Ja nie znam jej na tyle, ale mimo wielu oszczerstw kierowanych w jej strone, uwazam ja za osobe serdeczna i uczciwa.
  Wiec moze zamiast robic publicznie takie cyrki powinno sie usiasc i porozmawiac jak dorosli ludzie?

  W Elku jest tylu uzdolnionych artystow. A ECK jesli chodzi o personel i infrastrukture to skarb. Wiec bardzo Was proszę, lokalni artysci i kochana wladzo, WSPOLPRACUJCIE.

  Dla lepszego Elku, jego mieszkancow oraz wszystkich, ktorzy sie wyprowadzili, ale chetnie podazaja za haslem: Elk tu wracam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.