Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Burzliwa dyskusja w sprawie podatków

25.11.2020

Ełk

Wzrost podatków od nieruchomości oraz zwiększenie opłat od środków transportu – taką propozycję zwiększenia wpływów w budżecie Ełku złożył samorząd miasta.

Obecna sytuacja i zwiększenie obciążeń finansowych, bez odpowiedniego wsparcia z rządu sprawia, że samorządy ratują przyszłoroczne finanse w praktycznie jedyny dostępny sobie sposób – podnosząc opłaty lokalne.

Taki plan był również rozpatrywany podczas posiedzenia Rady Miasta Ełku. Podatek za środki transportu miał wzrosnąć o 2 procent.

– Propozycja wzrostu opłat za nieruchomości to 3 procent, co przełożyłoby się na zwiększenie dochodu Ełku o 900 tysięcy złotych – mówi skarbnik miasta Jarosław Wróbel.

– Sytuacja samorządów jest coraz trudniejsza. I długo odkładaliśmy decyzję o podniesieniu opłat lokalnych – mówi prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Propozycje zmiany podatków podzieliły miejskich radnych. Głosowanie „za” deklarował radny niezrzeszony Hubert Górski.

Radny Górski dodaje, że wzrost opłat za nieruchomości zwiększy wpływ do budżetu z korporacji i dyskontów zagranicznych i ogólnopolskich, które działają na terenie miasta. Jednocześnie deklaruje możliwość spotkań z mieszkańcami w celu wyjaśnienia swojej decyzji.

Przeciw był między innymi radny Krzysztof Wiloch.

– Miasto jest zadłużone na 155 milionów złotych – przypominał Krzysztof Wiloch.

Radni odrzucili obydwa projekty podniesienia podatków. Za podniesieniem opłat za nieruchomości głosowało 9 rajców, 13 było przeciw, 1 się wstrzymał.

Jeżeli chodzi o środki transportu, to 10 radnych było za, 12 przeciw, 1 wstrzymał się.

Źródło: Radio 5
Autor: wk