Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

„Było ich 27” – nowa książka Teresy Kaczorowskiej

17.07.2020

region

„Było ich 27” – to tytuł najnowszej książki Teresy Kaczorowskiej, doktora nauk humanistycznych. To kolejna pozycja autorki dotykająca tematu wydarzeń z lipca 1945, które miały miejsce w regionie. Mowa o Obławie Augustowskiej, których losy ofiar autorka opisała w poprzedniej książce, koncentrując się na dziejach 15 zamordowanych kobiet. Tym razem doktor Teresie Kaczorowskiej udało się dotrzeć do nowych danych i opisać historię 27 kobiet.

Nowa książka jest uzupełniona o historię losów dzieci kobiet, które zginęły w trakcie obławy. Autorce udało się skontaktować z dwójką takich powojennych sierot.

Przypomnijmy, że Obława Augustowska to sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej. W lipcu 1945 roku na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymały kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Co najmniej 600 osób związanych z podziemiem niepodległościowym uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajdują se groby pomordowanych.

Spotkania z autorką książki „Było ich 27” odbędą się w dzisiaj (17.07.20) i jutro (18-07-20). W piątek (17-07-20) o godz. 17 w ogrodzie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. W sobotę (18-07-20) o godz. 19 na Wzgórzu Krzyży w Gibach.

Autor: DS