Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Cała Polska w czerwonej strefie. Jakie są obostrzenia?

24.10.2020

Kraj

Cała Polska jest od dziś (24.10) w czerwonej strefie epidemiologicznej. Oznacza to nowe, bardzo rygorystyczne obostrzenia. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, od dziś obowiązuje zakaz grupowania się powyżej pięciu osób (poza mieszkającymi razem i dla celów zawodowych) oraz zakaz wesel. Poważne zmiany dotyczą też uczniów – ci z klas 4 – 8 szkół podstawowych przechodzą od poniedziałku (26.10) na nauczanie zdalne. W trybie zdalnym mają pracować też szkoły średnie i wyższe. W godzinach od 8 do 16, osoby do 16. roku życia mogą przemieszczać się jedynie pod opieką dorosłych.

Jak poinformował premier, ograniczenia dotyczą też wydarzeń sportowych, które mogą odbywać się bez udziału publiczności. Zawieszona jest działalność siłowni, basenów i klubów fitness. Wstrzymane są także przyjęcia na turnusy rehabilitacyjne w sanatoriach. Wydarzenia kulturalne mogą odbywać się jedynie przy 25% widowni. Lokale gastronomiczne mają zakaz działalności stacjonarnej – posiłki wydawane są od dziś jedynie na wynos lub dowóz.

Premier zainaugurował także społeczną akcję #WspierajSeniora. Chodzi o to, by osoby powyżej 70. roku życia w miarę możliwości nie wychodziły z domów. Nie jest to forma zakazu, a rekomendacji.  Pomoc w zaopatrzeniu się w potrzebne artykuły spożywcze mają im zapewnić organizacje, wolontariusze, harcerze czy terytorialsi. Seniorzy, którzy chcą samodzielnie zrobić zakupy, powinni uczynić to w godzinach od 10 do 12. Wówczas sklepy obsługują tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Autor: KZ

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów