Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Cała Polska wielką czerwoną strefą. Znamy nowe obostrzenia

23.10.2020

Kraj

– Od soboty cała Polska staje się strefą czerwoną. Wszystkie te zasady obowiązują na terytorium całej Polski – zapowiedział w piątek (23.10) podczas konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki.

Rząd podejmuje kolejne zdecydowane kroki w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Także dzisiaj padł kolejny dobowy rekord zakażeń, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 13,5 tysiąca zakażeń.

– Dzisiaj zbliżamy się do 15 tysięcy zakażeń dziennie. II fala koronawirusa uderzyła w całą Europę z równą siłą. Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tysięcy, a dostępnych jest 18 tysięcy. Cały czas ten bufor jest, ale nas bardzo niepokoi to tempo przyrostu – mówił premier.

Do kluczowych zmian będzie należało wprowadzenie od poniedziałku (26.10) edukacji zdalnej dla klas 4-8 szkół podstawowych. Do domu odesłani zostaną też wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci. Osoby w wieku do 16 lat w godzinach od 08:00 do 16:00 będą mogły przemieszczać się tylko pod opieką dorosłego.

Premier zainaugurował także społeczną akcję #WspierajSeniora. Chodzi o to, by osoby powyżej 70. roku życia w miarę możliwości nie wychodziły z domów. Nie jest to forma zakazu, a rekomendacji. Pomoc w zaopatrzeniu się w potrzebne artykuły spożywcze mają im zapewnić organizacje, wolontariusze, harcerze czy terytorialsi.

Nowe zasady dotkną także obszar gospodarki, życia społecznego oraz kultury i sportu.

– Efekty tych ograniczeń mogą przyjść po 10-14 dniach, więc musimy zastosować się do tych rygorów. Musimy stosować się do obostrzeń. Niech każdy tam gdzie mieszka zrobi wszystko, żeby ochronić zdrowie swoje i innych – mówił podczas konferencji premier.

– W tym nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy zakres wzrostu pandemii się zmieni. Nasza służba zdrowia cały czas zachowuje wydolność i zdolność operacyjną – przekonywał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Autor artykułu: mp