Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy 23 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Katarzyna Szczęsna
Tomek Suchocki

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Chce przyłączyć Suwałki do Litwy

Foto: karosas.lt

Suwałki

– Śmiech, niedowierzanie, konsternacja – to reakcje suwalczan na propozycję Gintarasa Karosasa, litewskiego polityka, który chce odebrania Polsce Suwałk i przyłączenia miasta do Litwy. Swoje zdanie radny rejonu wileńskiego wyraził na łamach poczytnego dziennika „Lietuvos žinios”.

Wbrew reakcjom suwalczan, to wcale nie żart. Gintaras Karosas napisał, że Litwini muszą dążyć do odzyskania ziem etnicznych – Suwałk, a kwestię zagarniętych terenów należy poruszać z Polakami w przyjaznej atmosferze. Radny podkreślił, że Suwałki mają być przyłączone do Litwy nie poprzez użycie siły, tylko drogą dyplomatyczną. Prawa Litwy do ziemi suwalskiej porównuje do praw Japonii do Wysp Kurylskich. Gintaras Karosas zaproponował również relituanizowanie Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, których określa mianem spolszczonych Litwinów.

Autor: AP     Źródło: http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/radny-rejonu-wilenskiego-chce-przylaczyc-suwalki-litwy/Data: 5 września 2017

   
Tagi:

57 Komentarzy

  1. Gość Odpowiedz

   Może Suwalszczyzna być-Rzeczpospolitą Obojga Narodów.Suwalszczyzna -Ziemia Króla Litwy.Poznaj historię.
   Bądź gościnny sąsiadom.Lepiej na tym wygrasz.

 1. Heniek Odpowiedz

  Radio 5 koniecznie szuka sensacji!!
  Ów Litewski polityk to taki Rosyjski Żyrynowski który twierdzi że to Polska napadła na ZSRR.
  Widzę bw radio brakuje tematów bardziej merytorycznych.

 2. Grucha Odpowiedz

  Po przyjacielsku to mogę mu ten zakuty łeb odłączyć od szyji i podłączyć do końca pleców.Litwini to mały zawistny i złośliwy naród który nie powinien już istnieć…

 3. Penetratorr Odpowiedz

  Gintaras słuchaj uważnie – mam lepszy pomysł. Wy nam oddacie polskie Wilno – a my w zamian dyplomatycznie nagotujemy wam kartaczy z zasmażką. Co ty na to gintaras? Git? Dil?

   1. klg Odpowiedz

    brednie… Wilno było polskie w okresie międzywojennym, gdy nie było żadnej unii Polski i litwy, natomiast Suwałki nigdy nie należały do litwy

     1. lilkqbig

      Ha ha ha. Od końca XIX wieku do 1939 roku w Wilnie mieszkało ok. 45% Polaków, 45% polskich Żydów oraz 8 % Białorusinów oraz ok. 2 % Litwinów. Dane z fachowej literatury prof. Gierowskiej-Kałłaur. Pozdrawiam

 4. miłosny poeta Odpowiedz

  więc to prawda… Jednak Hitler przeżył wojnę… Osiedlił się na Wileńszczyźnie i zamieszkał tam pod fałszywym nazwiskiem Karosas, a ten radny to jego syn lub wnuk.

 5. franek Odpowiedz

  A nie myslicie że to odzew na pretensje PiS-u o Wilno i Lwów na podobno naszych paszportach? Myslę że jesli mieczem wojujesz to od miecza giniesz. Pomyslcie tylko nad tym. PiS od jakiegos czasu przestał mi sie podobac.

 6. franek Odpowiedz

  PiS chce reparacji wojennych od Niemiec a co bedzie jeśli Niemcy zechcę ziem zachodnich i północnych? Oddamy im pomorze zachodnie, dolny sląsk , warmię i mazury??? Czegos w tym nie rozumiem. Ktoś może mi to wyjasnic choćby tutaj???

 7. Ika Odpowiedz

  Kolejny oszołom grzebiący w przeszłości.U nas też jemu podobnych …niemało.
  No,cóż…???Pożyjemy ,zobaczymy…
  Patrzmy w przyszłość!!!
  „Co było nie wróci i szaty rozdzierać by próżno”-jak śpiewał Bułat Okudżawa

  Pozdrawiam i optymizmu życzę…

 8. Grzegorz Odpowiedz

  Nie chcę pisać pisać o „spięciach” Polsko-Litewskich, ale ten Pan to już niedługo będzie musiał się domagać zwrotu ziem od Ukrainy. A A co do samych żmódów. To ten naród jest niezwykle ciężki do wspołżycia międzynarodowego. Pomysł na lansowanie w Litwie przedni ale czy mu wyjdzie?

 9. franek Odpowiedz

  Coś tu zauważam. Piszcie kochani o sobie a nie piszcie co inni powinni albo co inni mysla. Moze to doprowadzi do logicznego i merytorycznego myslenia? Jednak nie jestem pewny a raczej w to watpie. Szkoda.

 10. Litwo strzeż się Odpowiedz

  Nie bierzcie Suwałk do Litwy bo dalej wam będzie jeździć na zakupy i wszystko wtedy będzie drogie jak u was. Najbliższy na zakupy będzie Augustów , Gołdap i Olecko. A w Suwałkach EURO trzeba będzie płacić.

 11. Breazer Odpowiedz

  Ok. Po dobroci możemy im dać Suwałki ale posprzątać po syfie jaki zostawiają, ze złodziei, którzy tu przyjeżdżają i rempli, którymi jadą po jajka na bazar. No chyba żeby mocno dyplomatycznie się targowali to możemy im dać latryny do sprzątania i po dwa koszyki na łeb w Lidlu, żeby mogli więcej jajek zmieścić. No chyba, że dogadają się z Prezydentem i da im ze dwa autobusy niskopodwoziowe do wożenia jajek i srajtaśmy..

 12. alex Odpowiedz

  Nie dajcie się podpuścić, Rosjanie różne projekty finansują więc myślę że skłócone społeczeństwo jest łatwe do zmanipulowania.

 13. głos_rozsądku Odpowiedz

  To szpila od Rosji. Zapłacą kilku takim osobom, lub są to pożyteczni idioci i osiągają swoje cele polityczne.
  Najłatwiej skłócić ludzi między sobą i osłabia się obie strony.
  Nie wciągajcie się w takie gierki.
  Ani Suwałki nigdy nie przejdą do Litwy ani Wilno nie wróci do Polski.
  Zmiany granic muszą odbywać się na drodze wojennej, co przy aktualnej sytuacji Polski i Litwy nie będzie miało miejsca.

 14. Pierre D'olle Odpowiedz

  Zapraszam cię gientaras do Suwałk na os. Północ. Tak cię będziemy długo podłączać, aż ci się odechce przyłączać ;)ps. fajna fryzura – męskich fryzur nie macie na litwie?

  1. Gość Odpowiedz

   Historycznie biorąc-to Wilno -litewskie.Różne koleje losu sprawiły-że o tym zapominamy.Suwalszczyzna-Ziemia Króla Litwy.Do Archiwum w Suwałkach przysłano mapę.

 15. gość Odpowiedz

  Taki sam model, jak O’Leary, prezes Ryanaira wstawiający kawałki o płatnych kiblach w samolocie. Ważne, żeby pisali i nazwiska nie przekręcali, a czy dobrze , czy źle, to już najmniej istotne.

 16. mirabella Odpowiedz

  jak suwalki byly nie ładne to jakos nie chcial . a teraz jak wszystko zmienia sie w suwalkach to wyciaga łapki po suwalki. z jedej strony niemcy a z drugiej litwa. jak chcą rozbrabić tę polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.