Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Co zrobić z pomnikiem?

11.06.2018

Do końca tygodnia władze Sejn czekają na pomysły mieszkańców dotyczące wykorzystania zdemontowanego niedawno pomnika Matki Polki.
Pomnik górował nad miastem od 1970 roku. W marcu, w związku z ustawą dekomunizacyjną, która nakazuje usunięcie obiektów nawiązujących do ustroju totalitarnego, pomnik usunięto. Niedawno samo popiersie Matki Polki wróciło do centrum miasta. Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn chce bowiem, aby mieszkańcy przyjrzeli się pomnikowi i zdecydowali, co chcą z nim zrobić.

Dotychczas miasto otrzymało kilka pomysłów, między innymi sprzedaż obiektu lub przekazanie pomnika Litwinom do ich parku z ekspozycją pomników radzieckich.

 

Pomnik został wzniesiony i odsłonięty 22 lipca 1970 roku z okazji 25-lecia PRL. Na bokach cokołu umieszczono wizerunki żołnierzy Armii Czerwonej, a na szczycie rzeźbę kobiety. W latach 80-tych pomnik poświęcono Matce Polce. O usunięciu pomnika zaważyła ustawa o dekomunizacji. Zgodnie z nią w ubiegłym roku samorządy zmieniły nazwy ulic nawiązujące do ustroju totalitarnego, a w tym roku usuwają tablice, rzeźby i pomniki.

Autor artykułu: AP