Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Czy w szkołach jest bezpiecznie? Pytamy Kuratorium Oświaty

17.05.2019

Warmińsko-mazurskie

Po zabójstwie ucznia, do którego doszło 10 maja w jednej ze szkół podstawowych w warszawskim Wawrze, pojawia się pytanie – czy dzieci są bezpieczne w szkołach?

Temat bezpieczeństwa w oświacie dotyczy każdego rodzica, niezależnie od wieku dziecka.

-Zobligowaliśmy dyrektorów szkół do przeprowadzenia w placówkach zajęć o bezpieczeństwie – mówi Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty, Wojciech Cybulski.

-Zalecenie o przeprowadzeniu pogadanek na lekcjach wychowawczych, rad pedagogicznych i spotkań z rodzicami wydaliśmy dla szkół, na każdym etapie edukacji – dodaje wicekurator Cybulski.

W niektórych szkołach funkcjonuje stanowisko Rzecznika Praw Ucznia. To niezdefiniowana prawnie funkcja, sprawowana przez jednego z nauczycieli placówki. Pojawił się pomysł usankcjonowania takiej instytucji, by kuratorium w każdym województwie zatrudniało swojego Rzecznika Praw Ucznia. Jak mówi wicekurator Cybulski, taka decyzja musi zapaść na szczeblu ministerialnym.

Dyrektorzy szkół już teraz mogą szukać innych rozwiązań, umożliwiających zgłaszanie wszelkich aktów przemocy i innych niepokojących sytuacji.

Kuratorium zapewnia, że w czerwcu 10% szkół w województwie zostanie skontrolowanych, pod kątem wprowadzenia profilaktyki bezpieczeństwa.

Źródło: Kuratorium Oświaty w Olsztynie
Autor: tg