Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Darmowe e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego

01.07.2019

Region

Od 1 lipca można ubiegać się o bezpłatne wizy turystyczne na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego.

To podobny schemat do Małego Ruchu Granicznego, który działał do lipca 2016 roku. Obecnie, o krótkotrwały pobyt w granicach Obwodu Kaliningradzkiego, mogą ubiegać się mieszkańcy całej Polski, a nie tylko terenów przygranicznych. Teraz wnioski składamy za pośrednictwem systemu elektronicznego. Pozwolenie, od momentu wydania, można wykorzystać w przeciągu 30 dni. Taka elektroniczna wiza uprawnia do maksymalnie 8-dniowego pobytu w granicach Obwodu Kaliningradzkiego.

Do tej pory pozwolenia na wjazd na terytorium całej Rosji wymagały posiadania voucherów turystycznych, zaproszenia lub rezerwacji hotelowych. Obecnie wystarczy złożyć wniosek o e-wizę na stronie internetowej rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ciągu czterech dni otrzymamy formularz, z którym zgłaszamy się do odprawy granicznej. Ten dokument możemy wydrukować albo zachować do kontroli na dowolnym urządzeniu mobilnym.

Jak zaznacza kpt. Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, ułatwione zostało uzyskanie pozwolenia na wjazd. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania dokumentów. Do kontroli granicznej powinniśmy przygotować dowody tożsamości (także paszport, ważny przez jeszcze minimum 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o e-wizę) i dowód rejestracyjny pojazdu. Strażnicy graniczni po polskiej stronie sprawdzają, czy nie poruszamy się np. kradzionym samochodem, nie jesteśmy poszukiwani przez wymiar sprawiedliwości lub nie przewozimy kontrabandy. Wizę weryfikują służby po stronie rosyjskiej.

W ten sposób możemy wjechać do Obwodu Kaliningradzkiego zarówno przez przejścia graniczne drogą lądową z terytorium Polski, na lotnisku Kaliningrad-Chrabrowo, drogą morską, na dwóch kolejowych przejściach granicznych z Polską i Litwą oraz na przejściach lądowych z terytorium Litwy.

Kreml zapowiada, że chce w 2021 roku rozszerzyć ten program. Wtedy krótkotrwałe wizy elektroniczne miałyby być płatne, ale uprawniać do poruszania się po całej Federacji Rosyjskiej bez hotelowych rezerwacji czy zaproszeń.

Wnioski o e-wizę można składać TUTAJ (strona w języku angielskim)

Źródło: Radio 5
Autor: tg