Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Dostali "zielone światło" na inwestycje

13.05.2020

Przerośl

Groźbę wdrażania planu naprawczego zażegnała gmina Przerośl na Suwalszczyźnie. Jeszcze niedawno Regionalna Izba Obrachunkowa, po analizie sytuacji finansowej gminy, stwierdziła, że nie jest ona w najlepszej kondycji i Przerośli groził plan naprawczy. To znaczyło, że samorząd nie mógłby realizować własnych inwestycji. Chcąc uniknąć takiego scenariusza, Marcin Brzozowski, wójt gminy, szukał oszczędności.  „Zacisnąć pasa” musiał urząd, ale też podległe jednostki i szkoły.

Gmina zakupiła nawet własny zbiornik na paliwo, aby zaoszczędzić na dojazdach i zakupach paliwa do szkolnych autobusów i gminnego sprzętu. Ponadto, co ważne, gmina wyemitowała obligacje na milion złotych.
W efekcie RIO dało zielone światło i samorząd może samodzielnie planować wydatki. Będzie instalacja baterii fotowoltaicznych na budynkach gminy, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków i inne przewidziane zadania. Jednocześnie wydatki poprawią finansowe wskaźniki gminy na kolejne lata.

Należy dodać, że zadłużenie gminy Przerośl wcale nie było duże. Problem w tym, że wskaźniki, na bazie których Regionalna Izba Obrachunkowa szacuje możliwości samorządu, są wypadkową 3 ostatnich lat, a te nie należały do najlepszych. Gmina musiała zwracać część pobranego podatku od firm wiatrowych.

Autor: AP