Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Dowódcy „Zawiszaków” z awansami

13.03.2019

Giżycko/kraj

Były oraz obecny dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z awansem zawodowym.

Generał brygady Jarosław Gromadziński został mianowany na stopień generała dywizji. Akt mianowania otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w sobotę, 9 marca. Generał Gromadziński w latach 2016-2018 był dowódcą 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Wcześniej dowodził między innymi jednostkami w Elblągu i Braniewie. Obecnie pełni funkcję dowódcy formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, która ma powstać jeszcze w tym roku. Będzie to czwarta dywizja Wojsk Lądowych RP.

Awans otrzymał również aktualny dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Pułkownik Norbert Iwanowski mianowany został na stopień generała brygady.

Generał brygady Norbert Iwanowski dowodzi 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną od sierpnia 2018 r. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych pełnił służbę w 17. Brygadzie Zmechanizowanej oraz sztabie 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Absolwent Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej. Był na misjach w Iraku i Afganistanie. Pełnił m.in. funkcję szefa sztabu Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego.

Uroczystość wręczenia w sumie pięciu nominacji generalskich, w tym dla pułkownika Norberta Iwanowskiego, odbyła się w środę (13.03) w Warszawie. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył awanse w związku z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe, mp