Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Drwiny z „dla” mają pewne uzasadnienie

21.02.2020

Suwałki

Na Suwalszczyźnie faktycznie, często niepoprawnie używany jest przyimek „dla” – mówi Marek Urbanowicz, polonista z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, który z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wystąpił w miejscowej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.  Honorowy Profesor Oświaty, który wykształcił rzesze olimpijczyków mówił studentom między innymi o nagminnych błędach językowych.
Sprawa jest poważna, bo często ludzie oceniają innych przez pryzmat poprawności językowej. W skrajnych przypadkach taka ocena mocno rzutuje na ludzkie losy.

Błędów językowych jest wiele, niemniej część powtarzana jest nagminnie. Marek Urbanowicz skupił się na najpopularniejszych.

Nie obyło się bez pytania o słynne nadużywanie przyimka „dla”, które przypisywane jest mieszkańcom województwa podlaskiego. To obecnie częsty powód do żartów z mieszkańców Podlasia. Jak się okazuje niebezpodstawny. Jak wyjaśnia Marek Urbanowicz, często używamy „dla” w niepoprawnej formie.

Oprócz błędów było o gwarze, czy tendencjach językowych w mediach społecznościowych. – Spotkanie zorganizowała biblioteka PWSZ – mówi Dawid Harasim, rzecznik prasowy uczelni.

Autor: AP