Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Duże pieniądze na sprzęt OSP

09.10.2018

Suwałki

4 miliony złotych rządowej pomocy trafi do strażaków ochotników z województwa podlaskiego. To środki na zakup nowego sprzętu ratowniczego. We wtorek (09.10.18) w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach przedstawiciele miejscowych samorządów podpisali oficjalne umowy w tej sprawie. Podczas spotkania głos zabrał między innymi Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który podkreślał rolę druhów.

W sumie w skali kraju jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają 100 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, czyli z zasądzonych kar. To pierwsza taka pomoc w historii. Podlaskie OSP dostanie 4 miliony złotych. Po podziale na jednostki środki są niewielkie, ale ważne, bo na zakup najpotrzebniejszych narzędzi. – Przykładowo, chociażby w gminie Giby, będzie to defibrylator, agregat prądotwórczy i piła mechaniczna – wymienia Robert Bagiński, zastępca wójta gminy.

Andrzej Koc, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej zastrzega, że sprzęt nie jest taki najdrobniejszy. Do niektórych jednostek trafią bowiem zestawy ratownictwa technicznego za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak mówi prezes, duże czerwone wozy to podstawa, ale nie wszystko.

Autor: AP