Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira 28 maja 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Echa podwójnych obchodów


Z interpelacją postanowiła wystąpić do Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej Bożena Kamińska, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej z Suwałk. Chodzi o brak służb mundurowych podczas obchodów świąt narodowych w Suwałkach. Posłanka ma na myśli 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja  i Dzień Zwycięstwa 8 maja.  Chce wiedzieć, kto odpowiada za brak asysty honorowej wojska, policji i innych służb mundurowych podczas obchodów obu świąt.

Parlamentarzystka występuje z pytaniem, ale ma swoje podejrzenia. Jak wyjaśnia, sami uczestnicy uroczystości sugerowali, że brak służb to swoista zemsta na samorządzie suwalskim, bo nie włada nim Prawo i Sprawiedliwość.

Zapytana, kto się mści, posłanka wymienia posła PiSu, Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W przygotowanej interpelacji Bożena Kamińska przypomina, że ceremoniał wojskowy  zawiera  zapis o udziale wojskowej asysty honorowej w uroczystościach patriotycznych, co stanowi ważny element oprawy tych uroczystości. Podobną interpelację  posłanka zamierza wystosować również do Mariusza Błaszczaka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 8 maja w Suwałkach odbyły się dwie uroczystości obchodów zakończenia II wojny światowej. Służby mundurowe świętowały na placu defilad  14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pół godziny później pod Pomnikiem Żołnierzy Września odbyły się obchody zorganizowane przez suwalski samorząd. To nowum, bo od lat samorząd i mundurowi świętowali razem. Sytuacja nie pozostała niezauważona. Ubolewanie wyraził między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Radio 5 wystąpiło do 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z pytaniem, dlaczego wzorem lat ubiegłych suwalscy żołnierze nie uczestniczyli w miejskich obchodach zakończenia II wojny światowej.

W odpowiedzi czytamy: „…żołnierze dywizjonu nie zapomnieli o ważnych wydarzeniach dla naszego kraju. Wszystkie święta w dywizjonie są obchodzone z należytym szacunkiem i podniosłą rangą. Tak, jak to odbyło się również i w przypadku obchodzenia rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Podczas uroczystego apelu odczytany został apel pamięci oraz oddana została salwa honorowa na cześć zakończenia II wojny światowej.”

Data: 9 maja 2017

   
Tagi:
Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.