Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ełk wyemituje obligacje komunalne

27.05.2020

Ełk

Po długiej dyskusji ełccy radni zdecydowali dzisiaj (27.05), by Ełk jeszcze w tym roku wyemitował obligacje komunalne w kwocie 20 milionów złotych.

Zastrzyk pieniędzy jest potrzebny, by – po pierwsze – zrealizować zaplanowany budżet, w tym inwestycje. Sprawę niedoborów w miejskiej kasie spotęgowała pandemia. Do miejskiego budżetu nie wpływają wzorem lat ubiegłych odpowiednie środki. To dotyka wszystkie samorządy. Jak wyglądają te spadki w Ełku?

W ciągu czterech miesięcy, od stycznia do kwietnia, wpływy do budżetu miasta z podatku CIT spadły o ok. 30% w odniesieniu do roku ubiegłego. W pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku wyniosły ponad 492 tysiące złotych. Wpływy te w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku wyniosły już niecałe 347 tysięcy złotych.

Duże spadki dochodów notują też miejskie spółki i instytucje. W Ełckim Centrum Kultury dochody w kwietniu 2019 r. wyniosły 56 395 zł, a w ubiegłym miesiącu bieżącego roku zaledwie 803 zł. Miejski Zakład Komunikacji teraz, w kwietniu, sprzedał bilety za nieco ponad 60 tysiące złotych. W kwietniu 2019 roku za ponad 252 tysiące.

Za emisją obligacji 16 radnych zagłosowało „za”, 4 „przeciw”, 3 wstrzymało się od głosu.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wm