Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Europejski Dzień Seniora

20.10.2020

Sejny

Uważajcie na telefonicznych oszustów, dbajcie o swoją widoczność na drodze i zabierajcie telefon wychodząc na grzyby – radzą seniorom sejneńscy policjanci. Dziś (20.10.20), z okazji Europejskiego Dnia Seniora, gościem Radia 5 była młodsza aspirant Edyta Pacuk, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sejnach, która przedstawiła szereg porad seniorom. Główne, to apel o ograniczone zaufanie wobec telefonicznych próśb o pomoc. Policjanci regularnie notują przypadki oszustw na wnuczka, czy fałszywego policjanta. Pełni empatii seniorzy regularnie padają ofiarą naciągaczy. W związku z tym rzecznik apeluje do wszystkich seniorów, aby przed przekazaniem komukolwiek pieniędzy kontaktowali się z rodziną.

Kolejna porada dotyczy samotnych wyjść na grzyby. Policjanci apelują do seniorów, aby zabierali ze sobą telefony komórkowe, a przed wyjściem informowali bliskich, o której i w jakim kierunku idą. Możliwość kontaktu telefonicznego może pomóc zagubionym w odnalezieniu drogi lub sprowadzeniu pomocy. Jeśli telefonu nie mają, a ktoś z zewnątrz wie, gdzie się udali, łatwiej będzie określić obszar poszukiwań.

Ostatnia kwestia to widoczność. Teraz, kiedy szybciej zapada zmierzch mundurowi proszą seniorów, aby zadbali o odblaski. Dzięki odblaskom i jaskrawym strojom będą lepiej widoczni dla kierowców, a przez to bezpieczniejsi.

 

Europejski Dzień Seniora ma promować działania, które zapewnią im godne życie, jak walkę z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do życia kulturalnego i społecznego. Obchody to też zapowiedź nadchodzącej rewolucji demograficznej. Stosunek liczby seniorów do całej populacji w krajach rozwiniętych ciągle rośnie. Z czasem starsi ludzi będą pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą i coraz później odchodzić na emeryturę. Stąd większa aktywizacja tej grupy wiekowej poprzez warsztaty, szkolenia i kursy.

Autor: AP