Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Fabryka otwarta

12.04.2018

Fabrykę płyt wiórowych otworzyła w czwartek (12.04) w Suwałkach firma FORTE, czołowy polski producent mebli do samodzielnego montażu. To najnowocześniejszy taki obiekt w Europie i największa inwestycja w historii Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potężna fabryka za 520 milionów złotych powstawała od dwóch lat na południu miasta. Pracę znalazło w niej 240 osób. W czwartek (12.04) odbyło się uroczyste otwarcie fabryki płyt i rozpoczęcie kolejnej inwestycji, budowy piątej fabryki mebli FORTE, która powstanie tuż obok. Szczegóły przedstawił Maciej Formanowicz, prezes zarządu Fabryk Mebli „FORTE”.

Podczas spotkania z dziennikarzami prezes zapewniał, że fabryka jest bezpieczna dla środowiska, a jedyne, co się z niej wydostaje, to para wodna.

Rocznie fabryka będzie produkować pół miliona metrów sześciennych płyty wartości kilkuset milionów złotych. Wszystkie najnowszej generacji, co pozwoli eksportować produkt do wszystkich państw świata. Jednocześnie prezes zapewniał, że firma nie chce być tylko producentem, ale tworzyć wspólnotę. Dlatego organizuje w mieście klasy patronackie, kształci pracowników, buduje przedszkole dla ich dzieci i wspiera miejscową kulturę.

Otwarcie fabryki cieszy miejscowe władze. Jak mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, fabryka to miejsca pracy, podatki rzędu 8 milionów złotych rocznie i partner, który chce wspomagać miejskie inwestycje. FORTE zapowiedziało, że przekaże 10 milionów złotych na planowaną budowę lotniska i wspiera lokalne wydarzenia kulturalne.

Natomiast Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że FORTE to polska fabryka, z polskim kapitałem.

W podobnym tonie wypowiadał się Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na której terenach powstała fabryka.