Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Fit nie jest, ale to sztuka

03.07.2018

Suwałki

Trzy rzeźby z zeszłorocznego, międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego w Suwałkach staną nad brzegiem miejscowego zalewu Arkadia. Jedna, przedstawiająca kobietę, jest już na miejscu. Teraz trwa montaż dwóch kolejnych. To dzieła artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz Litwy, którzy pracowali pod okiem profesora Andrzej Strumiłły. Owocem pleneru są między innymi dwie, dwumetrowej wysokości rzeźby świętych z herbu Suwałk – Romualda i Rocha, które stanęły na północnym krańcu ulicy Kościuszki. Jak mówi Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, dzieła nad zalewem mają uprzyjemniać czas spacerowiczom.

Rzeźby zwracają na siebie uwagę i budzą dyskusje na portalach społecznościowych. Uwagi kierowane są chociażby pod kątem rubensowskich kształtów wyrzeźbionej w kamieniu kobiety. Zdaniem niektórych, nie korespondują one z rolą Ośrodka Sportu i Rekreacji, który ma krzewić zdrowie i kondycję. Dyrektor przyznaje, że sylwetka kobiety nie jest fit, ale w sztuce chodzi o to, co autor miał na myśli.

Oprócz ustawiania rzeźb OSiR sprząta teren zalewu na przyjęcie spacerowiczów i gości Suwałki Blues Festivalu, a za tydzień w akwenie będzie można się kąpać. W związku ze zmianami w przepisach w Arkadii będzie można się kąpać tylko do połowy sierpnia.

Autor: AP

Źródło: Radio 5