Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Hybrydy i inteligentne przystanki – są na to pieniądze

16.08.2019

Ełk

Będą nowe autobusy, zmodernizowane zostaną także przystanki. Zmniejszy się też ilość, emitowanych do środowiska, zanieczyszczeń. Do Ełku trafi ponad 3,5 miliona złotych w ramach projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełk – III etap”.
Mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku:

Ale to nie koniec. Miasto z własnych środków może wyłożyć dodatkowy milion 650 tysięcy złotych na zakup kolejnych dwóch hybrydowych pojazdów.
O tym, czy te pieniądze trafią do MZK, zdecydują radni miejscy.

Zakład komunikacji w Ełku działa od 1973 roku. Na początku na trasy wyjeżdżały 2 autobusy, które kursowały na trasie Wojska Polskiego (obecny postój taksówek) – Kombinat Mięsny. Do końca roku ilość autobusów wzrosła do 9. Pod koniec roku zakład obsługiwał 3 linie.
Od 2007 roku firma, obsługująca komunikację w Ełku, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są miasto i gmina Ełk.
– Obecnie ełcką komunikacją jeździ około 4 miliony pasażerów rocznie – mówi Rafał Galicki, rzecznik prasowy MZK.

O przyznaniu dotacji na nowe pojazdy i infrastrukturę poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pieniądze na komunikację, oprócz Ełku, trafią do Ostródy, Lidzbarka Warmińskiego, Elbląga i Szczytna.

Dotacja pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wk