Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy 23 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Diana Kotarska
Diana Kotarska

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Idą na wojnę z barszczem

Foto: radio5.com.pl

Raczki

Walkę z barszczem sosnowskiego podjęła gmina Raczki. Niebezpieczna roślina rośnie głównie w Dolinie Rospudy. Najlepiej omijać ją z daleka, bo wydziela groźne toksyny, które mogą poparzyć skórę. Dlatego gmina postanowią usunąć problem. Niestety pozbycie się rośliny jest niezwykle trudne. Nawet po wyrwaniu i spaleniu odrasta. Samorząd planuje dokonać trzykrotnego ścięcia roślin. Nie wiadomo jednak, czy to pomoże. Andrzej Szymulewski, wójt gminy Raczki mówi, że na początek działania obejmą trzy hektary. Szacowany koszt to prawie 20 tysięcy złotych.

Barszcz sosnowskiego przywędrował do Polski, ponad pół wieku temu z dawnego Związku Radzieckiego. Jako roślina pastewna dla zwierząt miał być lekiem na problemy naszego rolnictwa. Okazało się jednak, że bardziej szkodzi niż pomaga. Nawet opary, które wydostają się z niej w gorące dni mogą poparzyć skórę i doprowadzić do oparzeń drugiego i trzeciego stopnia.

Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 7 sierpnia 2017

   
Tagi:

6 Komentarzy

 1. adsda Odpowiedz

  on korzenie ma moze ze 2metry to i odrasta. jakby wybral całe korzenie i spalil razem z górą to nic nie odrosnie, są jescze nasiona spadające to tylko wtedy odrasta jeszcze. znajomy zlał randapem całe te rosliny i zdrowo polał całą ziemie i nic tam nie rosnie juz 3 rok. nie widać nawet żdziebełka trawy. Może ekolodzy wiedzą jak zlikwidować takie wyuczone są blokują wszystko bo to czy tamto zginie i nie wybudujecie drogi czy tam w puszczy co kornik z drzewami robi szkoda gadać Ekolodżki.

 2. adsda Odpowiedz

  a sciecie nic nie da tak jak trawe by sciął fachowcy wy wyuczone. Ludzie wy na stanowiskach za masło czy nepotyzm jestescie.?

 3. ja Odpowiedz

  Inicjatorem akcji zwalczania barszczu Sosnowskiego w gminie Raczki jest Starostwo Powiatowe w Suwałkach. Sam wójt przyznał (co słychać na nagraniu), że gmina dołączyła się do finansowania działania.

  Radio 5 jest źródłem informacji z regionu dla tysięcy ludzi. Dobrze byłoby żeby te informacje były rzetelne i sprawdzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.