Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Jedźcie bezpiecznie

14.05.2019

Suwałki

Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy prowadzą we wtorek (14.05) w Suwałkach eksperci PKP Polskich Linii Kolejowych. To element kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” , która ma uświadamiać, jak ważne jest zachowanie ostrożności, podczas pokonywania przejazdów kolejowych. Organizatorem kampanii jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Pierwsza jej edycja ruszyła 14 lat temu. Twarzami kampanii byli między innymi Tomasz Stockinger i Krzysztof Hołowczyc. Przedsięwzięcie wspierały spoty w mediach i symulacje wypadków na przejazdach kolejowych. Spotkania z instruktorami jazdy są kolejnym jej elementem, bo to właśnie oni mogą uczulić kursantów, jak należy zachowywać się na przejazdach. Szczegóły przedstawił Włodzimier Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe.

W ubiegłym roku na przejazdach kolejowych w całym kraju doszło do ponad 200 wypadków i kolizji. W województwie podlaskim było ich dziewięć. Takich zdarzeń nie trzeba daleko szukać. Przed czterema miesiącami na przejeździe kolejowym w Bliźnie koło Augustowa zginął 62-letni mężczyzna, który dostawczym mercedesem wjechał pod pociąg relacji Suwałki – Gliwice. Doświadczenie pokazuje, że najczęstszymi przyczynami tragedii są rutyna i brak uwagi. Kierowcy często lekceważą znak STOP przed przejazdem kolejowym, jeżdżą slalomem między zamkniętymi już rogatkami, nie zachowują ostrożności. W efekcie dochodzi do tragedii.

Warto dodać, że kolejarze, w ramach kampanii, oznaczyli niedawno przejazdy indywidualnymi numerami. Naklejki z nimi umieszczono na krzyżach świętego Andrzeja. Kiedy na przejeździe zawiedzie nam auto, wystarczy zadzwonić na 112 i podać numer przejazdu. To ułatwi PKP reakcję i może zapobiec wypadkowi. O zasadach korzystania z numerów instruował Marcin Kruszyński, ekspert Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskich Linii Kolejowych.

Autor: AP